World Athletics Championships, Budapest 2023

Nemzeti Atlétikai Központ, Budapest (HUN)

19–27 AUG 2023

OW

Men's 100 Metres

Round 1 - Heat 1, Wind: 0.0
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Zharnel HUGHES13 JUL 1995GBR10.00
2.Ryiem FORDE23 MAY 2001JAM10.01
3.Seye OGUNLEWE30 AUG 1991NGR10.07
4.Dominik KOPEĆ05 MAR 1995POL10.12
5.Hassan TAFTIAN04 MAY 1993IRI10.17
6.Tiaan WHELPTON29 MAR 2000NZL10.26
7.Favoris MUZRAPOV15 NOV 1998TJK10.99
8.Arthur CISSÉ29 DEC 1996CIV11.58
Round 1 - Heat 2, Wind: -0.6
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Noah LYLES18 JUL 1997USA9.95
2.Ferdinand OMANYALA02 JAN 1996KEN9.97
3.Usheoritse ITSEKIRI31 JAN 1998NGR10.17
4.Samuele CECCARELLI09 JAN 2000ITA10.26
5.Jerome BLAKE18 AUG 1995CAN10.29
6.Emmanuel ESEME17 AUG 1993CMR10.41
7.Jake DORAN18 JUL 2000AUS10.48
8.Kin Wa CHAN05 SEP 2002MAC10.83
Round 1 - Heat 3, Wind: 0.0
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Raphael BOUJU15 MAY 2002NED10.09
2.Eugene AMO-DADZIE22 JUN 1992GBR10.10
3.Emmanuel MATADI15 APR 1991LBR10.13
4.Benjamin RICHARDSON19 DEC 2003RSA10.17
5.Cravont CHARLESTON02 JAN 1998USA10.18
6.Felipe BARDI08 OCT 1998BRA10.25
7.Ján VOLKO02 NOV 1996SVK10.25
8.Onisio PEREIA25 FEB 2003MOZ11.09
Round 1 - Heat 4, Wind: -0.4
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Letsile TEBOGO07 JUN 2003BOT10.11
2.Rohan BROWNING31 DEC 1997AUS10.11
3.Reece PRESCOD29 FEB 1996GBR10.14
4.Shaun MASWANGANYI01 FEB 2001RSA10.21
5.Ryuichiro SAKAI14 MAR 1998JPN10.22
6.Cejhae GREENE06 OCT 1995ANT10.23
7.Muhd Azeem FAHMI29 APR 2004MAS10.26
8.Bence BOROS24 DEC 1996HUN10.70
Round 1 - Heat 5, Wind: 0.0
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Oblique SEVILLE16 MAR 2001JAM9.86
2.Fred KERLEY07 MAY 1995USA9.99
3.Henrik LARSSON30 SEP 1999SWE10.16
4.Mouhamadou FALL25 FEB 1992FRA10.19
5.Ebrahima CAMARA18 SEP 1996GAM10.20
6.Paulo André CAMILO20 AUG 1998BRA10.25
7.Brandon JONES19 JUL 1987BIZ10.95
Favour Oghene Tejiri ASHE28 APR 2002NGRDQ
Round 1 - Heat 6, Wind: -0.4
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Abdul Hakim SANI BROWN06 MAR 1999JPN10.07
2.Rohan WATSON29 APR 2002JAM10.11
3.Lamont Marcell JACOBS26 SEP 1994ITA10.15
4.Brendon RODNEY09 APR 1992CAN10.16
5.Rikkoi BRATHWAITE13 FEB 1999IVB10.18
6.Terrence JONES08 NOV 2002BAH10.32
7.Imranur RAHMAN05 JUL 1993BAN10.41
8.Ronal LONGA30 JUN 2004COL11.31
Round 1 - Heat 7, Wind: -0.1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Akani SIMBINE21 SEP 1993RSA9.97
2.Christian COLEMAN06 MAR 1996USA9.98
3.Emanuel ARCHIBALD09 SEP 1994GUY10.20
3.Hiroki YANAGITA25 JUL 2003JPN10.20
5.Julian WAGNER18 MAR 1998GER10.31
6.Erik CARDOSO03 MAR 2000BRA10.36
7.Markus FUCHS14 NOV 1995AUT10.43
8.Joseph GREEN07 DEC 2001GUM10.91
Preliminary Round - Heat 1, Wind: 0.0
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Emanuel ARCHIBALD09 SEP 1994GUY10.27
2.Bence BOROS24 DEC 1996HUN10.70
3.Kin Wa CHAN05 SEP 2002MAC10.79
4.Terrone WEBSTER12 FEB 2004AIA11.03
5.Timur ISAKOV13 JAN 2000KGZ11.22
6.Karalo Hepoiteloto MAIBUCA10 JUN 1999TUV11.55
7.Tauro TIAON10 OCT 2003KIR12.00
Preliminary Round - Heat 2, Wind: +0.2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Muhd Azeem FAHMI29 APR 2004MAS10.24
2.Brandon JONES19 JUL 1987BIZ10.94
3.Seco CAMARA20 APR 1995GBS11.04
4.Aayush KUNWAR24 JAN 1995NEP11.07
5.Winzar KAKIOUEA30 APR 2001NRU11.23
6.Kylian VATRICAN01 APR 2004MON11.44
Dylan SICOBO27 FEB 1997SEYDNS
Preliminary Round - Heat 3, Wind: -0.8
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Imranur RAHMAN05 JUL 1993BAN10.50
2.Onisio PEREIA25 FEB 2003MOZ10.89
3.Alisher SADULAYEV25 JAN 1997TKM10.90
4.Melique GARCIA18 JUN 1992HON10.96
5.Melino TAFUNA11 JAN 2006TGA11.14
6.Manuihei TEAHA26 DEC 2007PYF11.66
7.Ty'ree LANGIDRIK17 SEP 1997MHL11.78
Said GILANI05 FEB 1996AFGDNF
Preliminary Round - Heat 4, Wind: -0.3
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Ebrahima CAMARA18 SEP 1996GAM10.32
2.Joseph GREEN07 DEC 2001GUM10.84
3.Favoris MUZRAPOV15 NOV 1998TJK10.86
4.Nujoom HASSAN23 FEB 1996MDV11.30
5.Nathan CRUMPTON09 OCT 1985ASA11.32
6.Scott James FITI17 JUL 1995FSM11.69
Olivier MWIMBA06 NOV 1994CODDNS

Men's 1500 Metres

Round 1 - Heat 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Jakob INGEBRIGTSEN19 SEP 2000NOR3:33.94
2.Josh KERR08 OCT 1997GBR3:34.00
3.Reynold Kipkorir CHERUIYOT30 JUL 2004KEN3:34.24
4.Adel MECHAAL05 DEC 1990ESP3:34.35
5.Isaac NADER17 AUG 1999POR3:34.36
6.Charles PHILIBERT-THIBOUTOT31 DEC 1990CAN3:34.60
7.Amos BARTELSMEYER25 JUL 1994GER3:35.44
8.Samuel ZELEKE09 MAR 1999ETH3:36.57
9.Abraham GUEM29 APR 1999SSD3:37.85
10.Ryan MPHAHLELE20 JUN 1998RSA3:39.16
11.Yervand MKRTCHYAN11 JUN 1996ARM3:39.35
12.Nicholas GRIGGS18 DEC 2004IRL3:40.72
13.Matthew RAMSDEN23 JUL 1997AUS3:46.45
14.Tom ELMER01 APR 1997SUI3:55.72
15.Emil DANIELSSON05 SEP 1997SWE3:57.70
Round 1 - Heat 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Mario GARCÍA29 JUN 1999ESP3:46.77
2.Tshepo TSHITE15 JAN 1997RSA3:46.79
3.Neil GOURLEY07 FEB 1995GBR3:46.87
4.Samuel TANNER24 AUG 2000NZL3:46.93
5.Ruben VERHEYDEN22 DEC 2000BEL3:47.02
6.Timothy CHERUIYOT20 NOV 1995KEN3:47.09
7.Joonas RINNE20 MAY 1995FIN3:47.16
8.Joe WASKOM12 APR 2001USA3:47.26
9.Hicham AKANKAM04 APR 1998MAR3:47.45
10.Luke MCCANN12 MAR 1998IRL3:47.48
11.Teddese LEMI20 JAN 1999ETH3:47.49
12.Rob NAPOLITANO03 NOV 1994PUR3:48.29
13.Joao BUSSOTTI NEVES10 MAY 1993ITA3:48.55
14.Julian RANC14 SEP 1996FRA3:48.63
Round 1 - Heat 3
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Niels LAROS17 APR 2005NED3:34.25
2.Mohamed KATIR17 FEB 1998ESP3:34.34
3.Cole HOCKER06 JUN 2001USA3:34.43
4.Pietro ARESE08 OCT 1999ITA3:34.48
5.Narve Gilje NORDÅS30 SEP 1998NOR3:34.67
6.Azeddine HABZ19 JUL 1993FRA3:35.16
7.Stewart MCSWEYN01 JUN 1995AUS3:36.01
8.Kieran LUMB02 AUG 1998CAN3:36.66
9.Abdellatif SADIKI15 JAN 1999MAR3:37.19
10.Elzan BIBIĆ08 JAN 1999SRB3:37.45
11.István SZÖGI12 SEP 1995HUN3:37.57
12.Salim Abu MAYANJA09 OCT 1995UGA3:38.15
13.Ajay Kumar SAROJ01 MAY 1997IND3:38.24
14.Diego Javier LACAMOIRE09 MAY 1998ARG3:38.92
15.Ismael DEBJANI25 SEP 1990BEL3:39.73
Round 1 - Heat 4
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Abel KIPSANG22 NOV 1996KEN3:34.08
2.Yared NUGUSE01 JUN 1999USA3:34.16
3.Adam SPENCER04 OCT 2001AUS3:34.17
4.Charles GRETHEN02 JUN 1992LUX3:34.32
5.Elliot GILES26 MAY 1994GBR3:34.63
6.Andrew COSCORAN18 JUN 1996IRL3:34.75
7.Ossama MESLEK08 JAN 1997ITA3:35.12
8.Salim KEDDAR23 NOV 1993ALG3:35.17
9.Jochem VERMEULEN02 AUG 1998BEL3:35.45
10.Anass ESSAYI18 MAY 2001MAR3:35.63
11.Michał ROZMYS13 MAR 1995POL3:36.26
12.Raphael PALLITSCH18 DEC 1989AUT3:36.47
13.Kristian Uldbjerg HANSEN15 AUG 1996DEN3:37.27
14.Adisu GIRMA10 DEC 1999ETH3:45.86

Men's 3000 Metres Steeplechase

Round 1 - Heat 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Getnet WALE16 JUL 2000ETH8:19.99
2.Jean-Simon DESGAGNÉS26 JUL 1998CAN8:20.04
3.Simon Kiprop KOECH10 JUN 2003KEN8:20.29
4.Daniel ARCE22 APR 1992ESP8:20.46
5.Ryoma AOKI16 JUN 1997JPN8:20.54
6.Mohamed TINDOUFT12 MAR 1993MAR8:20.67
7.Avinash Mukund SABLE13 SEP 1994IND8:22.24
8.Benard KETER25 MAY 1992USA8:24.20
9.Vidar JOHANSSON08 OCT 1996SWE8:27.21
10.Ahmed JAZIRI16 DEC 1997TUN8:29.81
11.Topi RAITANEN07 FEB 1996FIN8:30.69
12.Matthew CLARKE29 APR 1995AUS8:40.92
Round 1 - Heat 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Kenneth ROOKS21 OCT 1999USA8:23.66
2.Soufiane EL BAKKALI07 JAN 1996MAR8:23.66
3.Mohamed Amin JHINAOUI02 APR 1997TUN8:24.20
4.Abraham KIBIWOT06 APR 1996KEN8:24.31
5.Leonard CHEMUTAI05 MAY 2003UGA8:24.74
6.Nahuel CARABAÑA10 NOV 1999AND8:27.05
7.István PALKOVITS27 DEC 2000HUN8:29.37
8.Abrham SIME07 NOV 2001ETH8:31.49
9.Osama ZOGHLAMI19 JUN 1994ITA8:33.07
10.Salaheddine BEN YAZIDE06 MAY 2003MAR8:38.14
11.Seiya SUNADA30 OCT 2001JPN8:38.59
12.Emil BLOMBERG09 APR 1992SWE8:42.33
Round 1 - Heat 3
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Lamecha GIRMA26 NOV 2000ETH8:15.89
2.Geordie BEAMISH24 OCT 1996NZL8:16.36
3.Leonard Kipkemoi BETT03 NOV 2000KEN8:16.74
4.Ryuji MIURA21 FEB 2002JPN8:18.73
5.Simon SUNDSTRÖM04 FEB 1998SWE8:20.10
6.Víctor RUIZ24 JUN 1993ESP8:20.54
7.Djilali BEDRANI01 OCT 1993FRA8:20.69
8.Karl BEBENDORF07 MAY 1996GER8:22.33
9.Mohammed MSAAD04 MAR 2004MAR8:22.95
10.Ala ZOGHLAMI19 JUN 1994ITA8:28.76
11.Isaac UPDIKE21 MAR 1992USA8:31.81
12.Julián MOLINA11 MAY 1993ARG8:46.44
- Fouad IDBAFDIL09 FEB 1988ARTDQ

Men's Triple Jump

Qualification - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.MarkWind
1.Yaming ZHU04 MAY 1994CHN17.14
+0.1
2.Hugues Fabrice ZANGO25 JUN 1993BUR17.12
0.0
3.Cristian NÁPOLES27 NOV 1998CUB16.95
-0.8
4.Chris BENARD09 APR 1990USA16.71
+0.3
5.Tobia BOCCHI07 APR 1997ITA16.66
-0.2
6.Jean-Marc PONTVIANNE06 AUG 1994FRA16.64
-0.2
7.Abdulla NARANGOLINTEVIDA17 JAN 1996IND16.61
-0.2
8.Necati ER24 FEB 1997TUR16.59
+0.1
9.Hikaru IKEHATA31 AUG 1994JPN16.40
-0.1
10.Almir DOS SANTOS04 SEP 1993BRA16.34
-0.2
11.Jangwoo KIM20 AUG 1999KOR16.21
-0.4
12.Luis REYES29 SEP 2000CHI15.75
+0.4
13.Andreas PANTAZIS04 JUN 2000GRE14.67
-0.2
Alexis COPELLO12 AUG 1985AZENM
Pedro PICHARDO30 JUN 1993PORDNS
Geiner MORENO24 JUN 2000COLNM
Jah-Nhai PERINCHIEF31 DEC 1997BERNM
Julian KONLE04 JUN 1997AUSNM
Qualification - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.MarkWind
1.Jaydon HIBBERT17 JAN 2005JAM17.70
-0.2
2.Lázaro MARTÍNEZ03 NOV 1997CUB17.12
+0.2
3.Yasser Mohammed TRIKI24 MAR 1997ALG16.95
-0.3
4.Emmanuel IHEMEJE09 OCT 1998ITA16.91
+0.3
5.Yaoqing FANG20 APR 1996CHN16.83
+0.1
6.Tiago PEREIRA19 SEP 1993POR16.77
0.0
7.Will CLAYE13 JUN 1991USA16.72
+0.2
8.Leodan TORREALBA26 DEC 1996VEN16.72
-0.1
9.Wen SU10 FEB 1999CHN16.59
-0.3
10.Max HEß13 JUL 1996GER16.48
-0.2
11.Praveen CHITHRAVEL05 JUN 2001IND16.38
-0.1
12.Donald SCOTT23 FEB 1992USA16.33
-0.1
13.Dimitrios TSIAMIS12 JAN 1982GRE16.22
+0.2
14.Enzo HODEBAR17 MAY 1999FRA16.17
0.0
15.Aaro DAVIDILA12 MAR 2000FIN15.81
-0.5
16.Nikolaos ANDRIKOPOULOS17 APR 1997GRE15.77
+0.2
17.Eldhose PAUL07 NOV 1996IND15.59
+0.2
18.Dániel SZENDERFFY20 JUN 1999HUN15.38
-0.4
Aiden HINSON05 JUN 2003AUSDNS

Men's Shot Put

Final
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Ryan CROUSER18 DEC 1992USA23.51
2.Leonardo FABBRI15 APR 1997ITA22.34
3.Joe KOVACS28 JUN 1989USA22.12
4.Tom WALSH01 MAR 1992NZL22.05
5.Payton OTTERDAHL02 APR 1996USA21.86
6.Jacko GILL20 DEC 1994NZL21.76
7.Filip MIHALJEVIĆ31 JUL 1994CRO21.57
8.Darlan ROMANI09 APR 1991BRA21.41
9.Armin SINANČEVIĆ14 AUG 1996SRB20.78
10.Mostafa Amr HASSAN16 DEC 1995EGY20.17
11.Zane WEIR07 SEP 1995ITA19.99
Rajindra CAMPBELL29 FEB 1996JAMNM
Qualification - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Darlan ROMANI09 APR 1991BRA22.37
2.Zane WEIR07 SEP 1995ITA21.82
3.Jacko GILL20 DEC 1994NZL21.49
4.Ryan CROUSER18 DEC 1992USA21.48
5.Filip MIHALJEVIĆ31 JUL 1994CRO21.10
6.Rajindra CAMPBELL29 FEB 1996JAM20.83
7.Chukwuebuka Cornnell ENEKWECHI28 JAN 1993NGR20.68
8.Mohamed Magdi HAMZA30 AUG 1996EGY20.68
9.Scott LINCOLN07 MAY 1993GBR20.22
10.Asmir KOLAŠINAC15 OCT 1984SRB20.01
11.Josh AWOTUNDE12 JUN 1995USA19.98
12.Mesud PEZER27 AUG 1994BIH19.86
13.Eric FAVORS16 NOV 1996IRL19.65
14.Burger LAMBRECHTS JR.06 AUG 1998RSA19.52
15.Michał HARATYK10 APR 1992POL19.51
16.Francisco BELO27 MAR 1991POR19.24
17.Roman KOKOSHKO16 AUG 1996UKR19.17
18.Mark BUJNOWSKI01 APR 1998CAN18.84
19.Balázs TÓTH09 MAY 2000HUN17.37
Qualification - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Tom WALSH01 MAR 1992NZL21.73
2.Joe KOVACS28 JUN 1989USA21.59
3.Payton OTTERDAHL02 APR 1996USA21.54
4.Armin SINANČEVIĆ14 AUG 1996SRB20.92
5.Mostafa Amr HASSAN16 DEC 1995EGY20.81
6.Leonardo FABBRI15 APR 1997ITA20.74
7.Uziel MUÑOZ08 SEP 1995MEX20.62
8.Tomáš STANĚK13 JUN 1991CZE20.41
9.Welington MORAIS06 SEP 1996BRA20.30
10.Marcus THOMSEN07 JAN 1998NOR19.97
11.Nazareno SASIA05 JAN 2001ARG19.51
12.Konrad BUKOWIECKI17 MAR 1997POL19.21
13.Tsanko ARNAUDOV14 MAR 1992POR19.17
14.Odysseas MOUZENIDIS30 JUN 1999GRE19.08
15.Fred MOUDANI-LIKIBI10 MAY 1999FRA18.88
16.Kyle BLIGNAUT09 NOV 1999RSA18.82
Andrei Rares TOADER26 MAY 1997ROUNM
Bob BERTEMES24 MAY 1993LUXNM

Men's Discus Throw

Qualification - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Daniel STÅHL27 AUG 1992SWE66.25
2.Mykolas ALEKNA28 SEP 2002LTU66.04
3.Traves SMIKLE07 MAY 1992JAM65.71
4.Brian WILLIAMS18 DEC 1994USA63.85
5.Henrik JANSSEN19 MAY 1998GER63.79
6.Lawrence OKOYE06 OCT 1991GBR63.66
7.Sam MATTIS19 MAR 1994USA63.43
8.Philip MILANOV06 JUL 1991BEL63.00
9.Roje STONA26 FEB 1999JAM62.67
10.Martynas ALEKNA25 AUG 2000LTU62.57
11.Guðni Valur GUÐNASON11 OCT 1995ISL62.28
12.Apostolos PARELLIS24 JUL 1985CYP62.10
13.Martin MARKOVIĆ13 JAN 1996CRO61.88
14.Victor HOGAN25 JUL 1989RSA61.80
15.Robert URBANEK29 APR 1987POL61.30
16.Alin Alexandru FIRFIRICA03 NOV 1995ROU61.03
17.Moaaz Mohamed IBRAHIM08 FEB 1999QAT60.40
18.Lucas NERVI31 AUG 2001CHI58.76
Qualification - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Kristjan ČEH17 FEB 1999SLO65.95
2.Lukas WEIßHAIDINGER20 FEB 1992AUT65.61
3.Andrius GUDŽIUS14 FEB 1991LTU65.50
4.Fedrick DACRES28 FEB 1994JAM65.45
5.Alex ROSE17 NOV 1991SAM65.26
6.Matthew DENNY02 JUN 1996AUS64.29
7.Connor BELL21 JUN 2001NZL63.72
8.Turner WASHINGTON10 FEB 1999USA63.57
9.Steven RICHTER05 APR 2003GER63.37
10.Daniel JASINSKI05 AUG 1989GER63.36
11.Simon PETTERSSON03 JAN 1994SWE62.53
12.Claudio ROMERO10 JUL 2000CHI62.24
13.Oskar STACHNIK01 MAR 1998POL61.96
14.Róbert SZIKSZAI30 SEP 1994HUN60.64
15.Mario Alberto DÍAZ08 DEC 1999CUB58.03
16.Yasiel SOTERO28 DEC 2001ESP55.89
17.Juan CAICEDO27 JUL 1992ECU55.78

Men's Hammer Throw

Qualification - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Ethan KATZBERG05 APR 2002CAN81.18
2.Bence HALÁSZ04 AUG 1997HUN78.13
3.Wojciech NOWICKI22 FEB 1989POL78.04
4.Daniel HAUGH03 MAY 1995USA76.64
5.Gabriel KEHR03 SEP 1996CHI75.10
6.Adam KEENAN26 SEP 1993CAN74.56
7.Christos FRANTZESKAKIS26 APR 2000GRE74.05
8.Thomas MARDAL16 APR 1997NOR73.13
9.Jerome VEGA07 JUL 1995PUR72.87
10.Sören KLOSE14 JUN 2002GER72.23
11.Alexandros POURSANIDIS23 JAN 1993CYP71.63
12.Denzel COMENENTIA25 NOV 1995NED70.16
13.Konstantinos ZALTOS05 FEB 2000GRE69.98
14.Alex YOUNG01 SEP 1994USA69.10
15.Patrik HÁJEK11 NOV 1998CZE68.77
16.Marcin WROTYŃSKI11 MAR 1996POL68.65
Hilmar Örn JÓNSSON06 MAY 1996ISLNM
Qualification - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Mykhaylo KOKHAN22 JAN 2001UKR78.47
2.Paweł FAJDEK04 JUN 1989POL77.98
3.Rudy WINKLER06 DEC 1994USA77.06
4.Michail ANASTASAKIS03 DEC 1994GRE75.76
5.Eivind HENRIKSEN14 SEP 1990NOR75.37
6.Diego DEL REAL06 MAR 1994MEX74.91
7.Rowan HAMILTON29 JAN 2000CAN74.14
8.Dániel RÁBA24 APR 1998HUN73.17
9.Aaron KANGAS03 JUL 1997FIN72.96
10.Serghei MARGHIEV06 NOV 1992MDA72.91
11.Humberto MANSILLA22 MAY 1996CHI72.80
12.Joaquin GOMEZ14 OCT 1996ARG72.77
13.Yann CHAUSSINAND11 MAY 1998FRA72.17
14.Ragnar CARLSSON16 NOV 2000SWE72.02
15.Donát VARGA08 APR 2000HUN72.02
16.Ronald MENCIA ZAYAS26 AUG 2002CUB71.72
17.Mostafa ELGAMEL01 OCT 1988EGY71.36
Merlin HUMMEL04 JAN 2002GERNM

Men's 20 Kilometres Race Walk

Final
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Álvaro MARTÍN18 JUN 1994ESP1:17:32
2.Perseus KARLSTRÖM02 MAY 1990SWE1:17:39
3.Caio BONFIM19 MAR 1991BRA1:17:47
4.Evan DUNFEE28 SEP 1990CAN1:18:03
5.Christopher LINKE24 OCT 1988GER1:18:12
6.Veli-Matti PARTANEN28 OCT 1991FIN1:18:22
7.Brian Daniel PINTADO29 JUL 1995ECU1:18:26
8.Declan TINGAY06 FEB 1999AUS1:18:30
9.Samuel Kireri GATHIMBA26 OCT 1987KEN1:18:34
10.Gabriel BORDIER08 OCT 1997FRA1:18:59
11.Francesco FORTUNATO13 DEC 1994ITA1:19:01
12.Yuta KOGA15 JUL 1999JPN1:19:02
13.Alberto AMEZCUA10 MAY 1992ESP1:19:28
14.Rhydian COWLEY04 JAN 1991AUS1:19:31
15.Koki IKEDA03 MAY 1998JPN1:19:44
16.Salih KORKMAZ01 JAN 1997TUR1:19:49
17.César Augusto RODRÍGUEZ26 JUN 1997PER1:19:52
18.Andres Eduardo OLIVAS NÚÑEZ27 MAY 1998MEX1:19:55
19.David HURTADO21 APR 1999ECU1:20:07
20.Jordy Rafael JIMÉNEZ ARROBO11 FEB 1994ECU1:20:08
21.Eiki TAKAHASHI19 NOV 1992JPN1:20:25
22.Luis Henry CAMPOS11 OCT 1995PER1:20:56
23.Máté HELEBRANDT12 JAN 1989HUN1:21:16
24.Toshikazu YAMANISHI15 FEB 1996JPN1:21:39
25.Noel CHAMA15 SEP 1997MEX1:21:51
26.Eider ARÉVALO09 MAR 1993COL1:21:55
27.Vikash SINGH06 JUL 1996IND1:21:58
28.Serhii SVITLYCHNYI13 JUL 1994UKR1:22:28
29.Jun ZHANG20 JUL 1998CHN1:23:13
30.Andrea COSI30 APR 2001ITA1:23:28
31.José Alejandro BARRONDO16 SEP 1996GUA1:23:33
32.José Luis DOCTOR14 JUN 1996MEX1:23:35
33.João VIEIRA20 FEB 1976POR1:23:37
34.Dominik ČERNÝ01 NOV 1997SVK1:23:42
35.Paramjeet Singh BISHT03 MAR 2002IND1:24:02
36.Max Batista GONCALVES DOS SANTOS09 OCT 1994BRA1:24:10
37.Zhaozhao WANG01 SEP 1999CHN1:24:23
38.Alexandros PAPAMICHAIL18 SEP 1988GRE1:24:26
39.Diego GARCÍA CARRERA19 JAN 1996ESP1:25:12
40.Kyle SWAN28 MAR 1999AUS1:26:02
41.Nick CHRISTIE29 SEP 1991USA1:26:21
42.José Eduardo ORTIZ08 MAR 2000GUA1:26:29
43.Jerry JOKINEN18 MAR 2002FIN1:26:54
44.Wenchao NIU20 APR 1998CHN1:27:26
45.Juan Manuel CANO12 DEC 1987ARG1:27:29
46.Cesar Alberto HERRERA CORTEZ28 JAN 1999COL1:27:47
47.Akashdeep SINGH22 NOV 1999IND1:31:12
Massimo STANO27 FEB 1992ITADNF
David KENNY10 JAN 1999IRLDNF
Marius ŽIŪKAS29 JUN 1985LTUDQ

Women's 1500 Metres

Round 1 - Heat 1
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Sifan HASSAN01 JAN 1993NED4:02.92
2.Laura MUIR09 MAY 1993GBR4:03.50
3.Nikki HILTZ23 OCT 1994USA4:03.76
4.Edinah JEBITOK10 NOV 2001KEN4:04.09
5.Abbey CALDWELL03 JUL 2001AUS4:04.16
6.Nozomi TANAKA04 SEP 1999JPN4:04.36
7.Lucia STAFFORD17 AUG 1998CAN4:05.21
8.Alma Delia CORTES26 DEC 1997MEX4:06.03
9.Claudia Mihaela BOBOCEA11 JUN 1992ROU4:06.07
10.Sofia ENNAOUI30 AUG 1995POL4:06.47
11.Nathalie BLOMQVIST20 APR 2001FIN4:06.93
12.Vera HOFFMANN02 NOV 1996LUX4:09.76
13.Jaqueline Beatriz WEBER06 APR 1995BRA4:14.46
14.Şilan AYYILDIZ10 OCT 1999TUR4:14.96
Round 1 - Heat 2
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Faith KIPYEGON10 JAN 1994KEN4:02.62
2.Diribe WELTEJI13 MAY 2002ETH4:02.72
3.Sarah HEALY13 FEB 2001IRL4:03.00
4.Gaia SABBATINI10 JUN 1999ITA4:03.04
5.Melissa COURTNEY-BRYANT30 AUG 1993GBR4:03.14
6.Esther GUERRERO07 FEB 1990ESP4:04.33
7.Sofia THØGERSEN06 JUL 2005DEN4:05.34
8.Agathe GUILLEMOT11 JUL 1999FRA4:06.18
9.Aleksandra PŁOCIŃSKA05 OCT 1999POL4:06.39
10.Hanna HERMANSSON18 MAY 1989SWE4:06.42
11.Salomé AFONSO19 NOV 1997POR4:06.55
12.Carina VILJOEN15 APR 1997RSA4:11.02
13.Lili Anna VINDICS-TÓTH17 SEP 1998HUN4:11.08
14.Elise VANDERELST27 JAN 1998BEL4:11.55
Round 1 - Heat 3
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Nelly CHEPCHIRCHIR04 JUN 2003KEN4:00.87
2.Sinclaire JOHNSON14 APR 1998USA4:01.09
3.Birke HAYLOM06 JAN 2006ETH4:01.12
4.Katie SNOWDEN09 MAR 1994GBR4:01.15
5.Marta PÉREZ19 APR 1993ESP4:01.41
6.Linden HALL20 JUN 1991AUS4:01.45
7.Sintayehu VISSA29 JUL 1996ITA4:01.66
8.Sophie O'SULLIVAN23 DEC 2001IRL4:02.15
9.Kristina MÄKI22 SEP 1991CZE4:06.90
10.Simone PLOURDE08 AUG 2000CAN4:07.04
11.Eliza MEGGER29 AUG 1999POL4:09.22
12.Yume GOTO25 FEB 2000JPN4:10.22
13.Thi Oanh NGUYEN15 AUG 1995VIE4:12.28
14.Joceline WIND12 SEP 2000SUI4:14.86
Round 1 - Heat 4
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Hirut MESHESHA20 JAN 2001ETH4:03.47
2.Jessica HULL22 OCT 1996AUS4:03.50
3.Ciara MAGEEAN12 MAR 1992IRL4:03.52
4.Cory Ann MCGEE29 MAY 1992USA4:03.61
5.Adelle TRACEY27 MAY 1993JAM4:03.67
6.Ludovica CAVALLI20 DEC 2000ITA4:03.81
7.Purity CHEPKIRUI14 FEB 2003KEN4:04.51
8.Águeda MARQUÉS19 MAR 1999ESP4:06.41
9.Kate CURRENT16 FEB 1998CAN4:07.23
10.Marta PEN FREITAS31 JUL 1993POR4:07.74
11.Amalie SÆTEN01 DEC 1997NOR4:08.08
12.Winnie NANYONDO23 AUG 1993UGA4:10.55
13.Fedra Aldana LUNA05 JUL 1995ARG4:19.00
Gresa BAKRAÇI11 SEP 1995KOSDNF

Women's 10,000 Metres

Final
PlaceNameBirth DateNat.Mark
1.Gudaf TSEGAY23 JAN 1997ETH31:27.18
2.Letesenbet GIDEY20 MAR 1998ETH31:28.16
3.Ejgayehu TAYE10 FEB 2000ETH31:28.31
4.Irine Jepchumba KIMAIS10 OCT 1998KEN31:32.19
5.Alicia MONSON13 MAY 1998USA31:32.29
6.Agnes Jebet NGETICH23 JAN 2001KEN31:34.83
7.Ririka HIRONAKA24 NOV 2000JPN31:35.12
8.Jessica WARNER-JUDD07 JAN 1995GBR31:35.38
9.Grace Loibach NAWOWUNA10 NOV 2003KEN31:38.17
10.Sarah CHELANGAT05 JUN 2001UGA31:40.04
11.Sifan HASSAN01 JAN 1993NED31:53.35
12.Elise CRANNY09 MAY 1996USA31:57.51
13.Diane VAN ES22 MAR 1999NED32:05.85
14.Natosha ROGERS07 MAY 1991USA32:08.05
15.Camilla RICHARDSSON14 SEP 1993FIN32:15.74
16.Stella CHESANG01 DEC 1996UGA32:38.90
17.Lemlem HAILU25 MAY 2001ETH32:42.78
18.Sarah LAHTI18 FEB 1995SWE33:09.22
19.Luz Mery ROJAS20 JUN 1993PER33:19.61
20.Rino GOSHIMA29 OCT 1997JPN33:20.38
21.Maria Lucineida DA SILVA28 NOV 2001BRA35:54.18
Caroline Chepkoech KIPKIRUI26 MAY 1994KAZDNF

Women's Long Jump

Qualification - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.MarkWind
1.Tara DAVIS-WOODHALL20 MAY 1999USA6.87
-0.1
2.Marthe KOALA08 MAR 1994BUR6.84
+0.7
3.Larissa IAPICHINO18 JUL 2002ITA6.73
+1.4
4.Ese BRUME20 JAN 1996NGR6.72
+1.2
5.Tessy EBOSELE28 JUL 2002ESP6.65
+0.2
6.Quanesha BURKS15 MAR 1995USA6.57
+1.3
7.Milica GARDAŠEVIĆ28 SEP 1998SRB6.51
0.0
8.Maja ÅSKAG18 DEC 2002SWE6.47
+0.5
8.Mikaelle ASSANI18 AUG 2002GER6.47
+1.3
10.Jazmin SAWYERS21 MAY 1994GBR6.41
+1.2
11.Petra BÁNHIDI-FARKAS30 APR 1999HUN6.37
+1.3
12.Samantha DALE30 JUN 2001AUS6.35
+1.5
13.Tissanna HICKLING07 JAN 1998JAM6.29
+0.9
14.Esraa OWIS15 OCT 1997EGY6.16
+0.5
15.Lissandra Maysa CAMPOS06 FEB 2002BRA6.01
+1.2
16.Tilde JOHANSSON05 JAN 2001SWE5.99
+0.6
Hilary KPATCHA05 MAY 1998FRANM
Maryna BEKH-ROMANCHUK18 JUL 1995UKRNM
Qualification - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.MarkWind
1.Ivana VULETA10 MAY 1990SRB6.82
-0.5
2.Ackelia SMITH05 FEB 2002JAM6.78
-0.3
3.Jasmine MOORE01 MAY 2001USA6.73
-1.2
4.Leticia ORO MELO05 OCT 1997BRA6.73
-0.5
5.Alina ROTARU-KOTTMANN05 JUN 1993ROU6.69
-0.9
6.Maryse LUZOLO15 MAR 1995GER6.66
-0.5
7.Fátima DIAME22 SEP 1996ESP6.61
-0.2
8.Ruth USORO08 OCT 1997NGR6.60
-0.3
9.María VICENTE28 MAR 2001ESP6.59
-1.4
10.Pauline HONDEMA28 MAR 2000NED6.57
-1.0
11.Brooke BUSCHKUEHL12 JUL 1993AUS6.55
-0.5
12.Deborah ACQUAH23 MAY 1996GHA6.50
-1.2
13.Sumire HATA04 MAY 1996JPN6.41
-0.8
14.Shaili SINGH07 JAN 2004IND6.40
-0.9
15.Natalia LINARES03 JAN 2003COL6.38
-0.5
16.Eliane MARTINS26 MAY 1986BRA6.38
-1.0
17.Khaddi SAGNIA20 APR 1994SWE6.35
-0.6
18.Diana LESTI30 MAR 1998HUN6.25
-1.4

Mixed 4x400 Metres Relay

Final
Round 1 - Heat 1
Round 1 - Heat 2

Combined Events - OW

Women's 200 Metres

Combined - Group 1, Wind: -0.1
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Noor VIDTS30 MAY 1996BEL24.23959
2.Léonie CAMBOURS31 JUL 2000FRA25.03884
3.Xénia KRIZSÁN13 JAN 1993HUN25.16872
4.Ekaterina VORONINA16 FEB 1992UZB25.48843
5.Martha Valeria ARAUJO SINISTERRA12 MAY 1996COL25.67826
6.Sarah LAGGER03 SEP 1999AUT25.86809
Annik KÄLIN27 APR 2000SUIDNS
Combined - Group 2, Wind: -0.1
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Auriana LAZRAQ-KHLASS22 APR 1999FRA24.02979
2.Emma OOSTERWEGEL29 JUN 1998NED24.58926
3.Saga VANNINEN04 MAY 2003FIN24.71914
4.Kate O'CONNOR12 DEC 2000IRL24.78907
5.Vanessa GRIMM22 APR 1997GER24.91895
6.Esther CONDE-TURPIN29 APR 1996FRA25.04883
7.Rita NEMES30 NOV 1989HUN25.04883
8.Paulina LIGARSKA09 APR 1996POL25.41850
Combined - Group 3, Wind: 0.0
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Katarina JOHNSON-THOMPSON09 JAN 1993GBR23.481031
2.Anna HALL23 MAR 2001USA23.561023
3.Taliyah BROOKS08 FEB 1995USA23.85995
4.Sophie WEIßENBERG24 SEP 1997GER23.88992
5.Sofie DOKTER19 DEC 2002NED23.89991
6.Anouk VETTER04 FEB 1993NED24.28954
7.Chari HAWKINS21 MAY 1991USA24.38945
Carolin SCHÄFER05 DEC 1991GERDNS

Combined Events - OW

Women's 100 Metres Hurdles

Combined - Group 1, Wind: -1.1
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Noor VIDTS30 MAY 1996BEL13.331075
2.Xénia KRIZSÁN13 JAN 1993HUN13.481053
3.Kate O'CONNOR12 DEC 2000IRL13.571040
4.Vanessa GRIMM22 APR 1997GER14.00978
5.Sarah LAGGER03 SEP 1999AUT14.21949
6.Paulina LIGARSKA09 APR 1996POL14.31935
7.Ekaterina VORONINA16 FEB 1992UZB14.77872
Combined - Group 2, Wind: -0.2
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Annik KÄLIN27 APR 2000SUI13.361071
2.Emma OOSTERWEGEL29 JUN 1998NED13.381068
3.Léonie CAMBOURS31 JUL 2000FRA13.561041
4.Sophie WEIßENBERG24 SEP 1997GER13.581039
5.Auriana LAZRAQ-KHLASS22 APR 1999FRA13.621033
6.Rita NEMES30 NOV 1989HUN13.631031
7.Martha Valeria ARAUJO SINISTERRA12 MAY 1996COL13.651028
8.Sofie DOKTER19 DEC 2002NED13.821004
Combined - Group 3, Wind: +0.4
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Taliyah BROOKS08 FEB 1995USA12.781158
2.Anna HALL23 MAR 2001USA12.971129
3.Chari HAWKINS21 MAY 1991USA13.041118
4.Esther CONDE-TURPIN29 APR 1996FRA13.241089
5.Anouk VETTER04 FEB 1993NED13.421062
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON09 JAN 1993GBR13.501050
7.Carolin SCHÄFER05 DEC 1991GER13.601036
8.Saga VANNINEN04 MAY 2003FIN13.621033

Combined Events - OW

Women's High Jump

Combined - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Sophie WEIßENBERG24 SEP 1997GER1.861054
2.Katarina JOHNSON-THOMPSON09 JAN 1993GBR1.861054
3.Chari HAWKINS21 MAY 1991USA1.831016
3.Anna HALL23 MAR 2001USA1.831016
5.Kate O'CONNOR12 DEC 2000IRL1.80978
5.Taliyah BROOKS08 FEB 1995USA1.80978
7.Noor VIDTS30 MAY 1996BEL1.80978
8.Sofie DOKTER19 DEC 2002NED1.80978
8.Saga VANNINEN04 MAY 2003FIN1.80978
10.Ekaterina VORONINA16 FEB 1992UZB1.77941
11.Rita NEMES30 NOV 1989HUN1.77941
12.Léonie CAMBOURS31 JUL 2000FRA1.74903
Combined - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Auriana LAZRAQ-KHLASS22 APR 1999FRA1.77941
2.Carolin SCHÄFER05 DEC 1991GER1.77941
2.Xénia KRIZSÁN13 JAN 1993HUN1.77941
4.Esther CONDE-TURPIN29 APR 1996FRA1.77941
4.Sarah LAGGER03 SEP 1999AUT1.77941
6.Vanessa GRIMM22 APR 1997GER1.74903
7.Anouk VETTER04 FEB 1993NED1.71867
7.Annik KÄLIN27 APR 2000SUI1.71867
9.Paulina LIGARSKA09 APR 1996POL1.71867
9.Emma OOSTERWEGEL29 JUN 1998NED1.71867
11.Martha Valeria ARAUJO SINISTERRA12 MAY 1996COL1.65795

Combined Events - OW

Women's Shot Put

Combined - Group 1
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Anouk VETTER04 FEB 1993NED15.72909
2.Saga VANNINEN04 MAY 2003FIN14.78846
3.Anna HALL23 MAR 2001USA14.54830
4.Vanessa GRIMM22 APR 1997GER14.43823
5.Noor VIDTS30 MAY 1996BEL14.40821
6.Chari HAWKINS21 MAY 1991USA14.40821
7.Emma OOSTERWEGEL29 JUN 1998NED14.16805
8.Carolin SCHÄFER05 DEC 1991GER13.98793
9.Sarah LAGGER03 SEP 1999AUT13.78779
10.Paulina LIGARSKA09 APR 1996POL13.71775
11.Kate O'CONNOR12 DEC 2000IRL13.47759
Annik KÄLIN27 APR 2000SUIDNS
Combined - Group 2
PlaceNameBirth DateNat.MarkPoints
1.Xénia KRIZSÁN13 JAN 1993HUN14.18806
2.Sophie WEIßENBERG24 SEP 1997GER13.97792
3.Katarina JOHNSON-THOMPSON09 JAN 1993GBR13.64770
4.Auriana LAZRAQ-KHLASS22 APR 1999FRA13.48759
5.Taliyah BROOKS08 FEB 1995USA13.45757
6.Léonie CAMBOURS31 JUL 2000FRA13.39753
7.Sofie DOKTER19 DEC 2002NED13.16738
8.Ekaterina VORONINA16 FEB 1992UZB13.15737
9.Rita NEMES30 NOV 1989HUN12.97725
10.Esther CONDE-TURPIN29 APR 1996FRA12.79713
11.Martha Valeria ARAUJO SINISTERRA12 MAY 1996COL12.71708