Sächsische Hallenmeisterschaften (0ffen)
Leichtathletikhalle im Sportforum, Chemnitz (GER) (i)
20–21 JAN 2024
F
Men's 60 Metres
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ivo ZIEBOLD | 15 JAN 2004 | GER | 6.81 |
2. | Tobias MORAWIETZ | 22 JAN 2003 | GER | 6.86 |
3. | Moritz WAGNER | 30 SEP 2001 | GER | 6.90 |
4. | Jonas BERNHAGEN | 17 AUG 1997 | GER | 6.92 |
5. | Yannick SCHMALFUß | 28 APR 1998 | GER | 7.02 |
Bruno BOYSEN | 26 FEB 2001 | GER | DQ |
Final 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Magnus BUNAR | 26 AUG 1998 | GER | 7.02 |
2. | Daniel WINTERGOLLER | 2004 | GER | 7.04 |
3. | Julian HALLMANN | 1998 | GER | 7.14 |
4. | Marius GROPP | 11 OCT 2001 | GER | 7.23 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Jonas BERNHAGEN | 17 AUG 1997 | GER | 6.97 |
2. | Magnus BUNAR | 26 AUG 1998 | GER | 7.02 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ivo ZIEBOLD | 15 JAN 2004 | GER | 6.79 |
2. | Moritz WAGNER | 30 SEP 2001 | GER | 6.96 |
3. | Daniel WINTERGOLLER | 2004 | GER | 7.13 |
Nico HEINZEL | 15 MAR 2003 | GER | DQ |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Bruno BOYSEN | 26 FEB 2001 | GER | 6.91 |
2. | Tobias MORAWIETZ | 22 JAN 2003 | GER | 6.93 |
3. | Julian HALLMANN | 1998 | GER | 7.21 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Roy SCHMIDT | 30 SEP 1991 | GER | 6.98 |
2. | Yannick SCHMALFUß | 28 APR 1998 | GER | 6.99 |
3. | Marius GROPP | 11 OCT 2001 | GER | 7.20 |
Men's 400 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Tyrel PRENZ | 15 SEP 2003 | GER | 47.63 |
2. | Nico HEINZEL | 15 MAR 2003 | GER | 49.41 |
3. | Till WOLDRICH | 17 AUG 2004 | GER | 50.39 |
4. | Jasper Pepe SEEMANN | 2003 | GER | 51.80 |
Men's 1500 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Rodion BEIMLER | 17 JUL 2003 | GER | 3:56.88 |
2. | Job Daniel DAMO | 2003 | GER | 4:04.96 |
Men's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Max HEß | 13 JUL 1996 | GER | 7.78 |
2. | Franjo FRANKE | 06 MAY 2004 | GER | 6.78 |
3. | Rico SCHRÖTER | 2000 | GER | 6.39 |
Men's Shot Put
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lukas SCHOBER | 16 AUG 2004 | GER | 18.13 |
2. | Kevin REIM | 20 MAR 2002 | GER | 17.43 |
3. | Dominik LEWIN | 1980 | GER | 14.07 |
Women's 60 Metres
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nele JAWORSKI | 22 NOV 2004 | GER | 7.35 |
2. | Michelle RÄDLER | 16 DEC 2003 | GER | 7.42 |
3. | Cora KUNZE | 11 JUL 2004 | GER | 7.59 |
4. | Joelina Sophie MILTSCHUS | 15 MAR 2004 | GER | 7.62 |
5. | Pauline WINKLER | 17 FEB 2001 | GER | 7.65 |
6. | Sarah HERMSDORF | 22 JUN 2004 | GER | 7.86 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Pauline WINKLER | 17 FEB 2001 | GER | 7.53 |
2. | Joelina Sophie MILTSCHUS | 15 MAR 2004 | GER | 7.62 |
3. | Emilia GRAHLE | 07 JUN 2001 | GER | 8.04 |
4. | Colette GUTTE | 1995 | GER | 8.11 |
Marie KÜHN | 2002 | GER | DQ |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nele JAWORSKI | 22 NOV 2004 | GER | 7.43 |
2. | Cora KUNZE | 11 JUL 2004 | GER | 7.61 |
3. | Vanessa STEEG | 2003 | GER | 8.22 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Michelle RÄDLER | 16 DEC 2003 | GER | 7.54 |
2. | Sarah HERMSDORF | 22 JUN 2004 | GER | 7.78 |
3. | Amira NEVER | 02 DEC 2004 | GER | 7.84 |
Women's 400 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Emilia GRAHLE | 07 JUN 2001 | GER | 55.68 |
2. | Nele FIEDLER | 18 JUL 2004 | GER | 55.76 |
3. | Victoria GIEHLER | 05 DEC 2001 | GER | 56.28 |
Women's 1500 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Gabriele HONSCHA | 2002 | GER | 4:54.13 |
Women's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Helena BÖRNER | 20 SEP 2003 | GER | 6.18 |
2. | Victoria GIEHLER | 05 DEC 2001 | GER | 5.97 |
3. | Marie KÜHN | 2002 | GER | 5.50 |
4. | Anastasia Charlotte SCHNELL | 14 FEB 2001 | NOR | 5.26 |
5. | Laura BÄR | 2003 | GER | 5.15 |
6. | Katharina GROBITZSCH | 1998 | GER | 5.09 |
7. | Vanessa STEEG | 2003 | GER | 5.01 |
Women's Shot Put
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Katharina MAISCH | 12 JUN 1997 | GER | 18.07 |
2. | Lea BORK | 02 AUG 2004 | GER | 14.05 |
U20 Events - F
Men's 60 Metres
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lukas Tomas BICKOVS | 09 JUN 2006 | GER | 7.12 |
2. | Johann SCHLOTHOFER | 2005 | GER | 7.18 |
3. | Raphael PANSA | 2005 | GER | 7.23 |
4. | Gustav GOMBOS | 2006 | GER | 7.24 |
5. | Lennart KORSELT | 2006 | GER | 7.27 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Finn SCHÖTTKE | 2006 | GER | 7.26 |
2. | Gustav GOMBOS | 2006 | GER | 7.28 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lukas Tomas BICKOVS | 09 JUN 2006 | GER | 7.08 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Johann SCHLOTHOFER | 2005 | GER | 7.27 |
U20 Events - F
Men's 400 Metres Short Track
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Luis KRENZLIN | 2006 | GER | 50.18 |
2. | Jannes KÖNIG | 12 SEP 2005 | GER | 50.74 |
3. | Finn SCHÖTTKE | 2006 | GER | 52.07 |
U20 Events - F
Men's 1500 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Christopher ARNOLD | 16 APR 2005 | GER | 3:58.75 |
2. | Tore MACHNOW | 14 JUN 2005 | GER | 4:03.35 |
3. | Paul WALOCHNY | 14 AUG 2005 | GER | 4:03.78 |
4. | Moritz SIEGEL | 2006 | GER | 4:09.14 |
U20 Events - F
Men's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Steven FREUND | 13 FEB 2005 | GER | 7.50 |
2. | Camillo BÄHR | 20 OCT 2005 | GER | 6.62 |
3. | Noah MALCHAREK | 10 SEP 2006 | GER | 6.49 |
4. | Jannes KÖNIG | 12 SEP 2005 | GER | 6.41 |
U20 Events - F
Men's Shot Put (6kg)
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Shan-Paul FRITZSCHE | 04 JAN 2005 | GER | 16.16 |
2. | Patrick BIENDARA | 2006 | GER | 14.77 |
OC | Luis ANDRÉ | 08 FEB 2005 | GER | 17.16 |
U20 Events - F
Women's 60 Metres
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Charlotte RIEDEL | 28 JUN 2005 | GER | 7.51 |
2. | Lara Berenike FRENZEL | 20 AUG 2005 | GER | 7.67 |
3. | Helene HOFFMANN | 06 APR 2006 | GER | 7.70 |
4. | Martha DÖRING | 29 NOV 2006 | GER | 7.73 |
5. | Charlotte WASSER | 10 DEC 2006 | GER | 7.80 |
6. | Sarah-Michelle LEICHSENRING | 2005 | GER | 8.02 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Charlotte RIEDEL | 28 JUN 2005 | GER | 7.51 |
2. | Helene HOFFMANN | 06 APR 2006 | GER | 7.80 |
3. | Heidi LINDNER | 2006 | GER | 8.13 |
4. | Luise SOMMER | 17 FEB 2006 | GER | 8.22 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lara Berenike FRENZEL | 20 AUG 2005 | GER | 7.70 |
2. | Martha DÖRING | 29 NOV 2006 | GER | 7.74 |
3. | Sarah-Michelle LEICHSENRING | 2005 | GER | 8.09 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Charlotte WASSER | 10 DEC 2006 | GER | 7.77 |
2. | Sarah TILCH | 2006 | GER | 7.87 |
Emmy WEICHLER | 2005 | GER | DQ |
U20 Events - F
Women's 400 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Liv Grete BÜCHNER | 19 DEC 2006 | GER | 57.23 |
2. | Anna WEICHELT | 14 MAR 2005 | GER | 57.67 |
3. | Maike DIETZSCHOLD | 2006 | GER | 59.99 |
U20 Events - F
Women's 1500 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lina HAASE | 2008 | GER | 4:45.27 |
2. | Selina PLANKEN | 2006 | GER | 4:45.28 |
3. | Linda GRUNDMANN | 06 DEC 2005 | GER | 4:46.72 |
4. | Lillie DIERBECK | 2006 | GER | 4:49.83 |
U20 Events - F
Women's Shot Put
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Jolina LANGE | 27 MAR 2005 | GER | 14.92 |
2. | Lara BÖHM | 30 AUG 2006 | GER | 12.63 |
U18 Events - F
Men's 60 Metres
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Louis SCHUSTER | 30 JUL 2007 | GER | 6.84 |
2. | Jakob THÜMER | 2008 | GER | 7.05 |
3. | Enzo KIEß | 2007 | GER | 7.18 |
4. | Nino JURICEV | 2008 | GER | 7.22 |
5. | Pepe SCHENK | 2007 | GER | 7.23 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Louis SCHUSTER | 30 JUL 2007 | GER | 6.89 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Enzo KIEß | 2007 | GER | 7.22 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Pepe SCHENK | 2007 | GER | 7.24 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Jakob THÜMER | 2008 | GER | 7.18 |
U18 Events - F
Men's 400 Metres Short Track
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Carlo ZIESCHE | 2008 | GER | 51.69 |
U18 Events - F
Men's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Jaimito KREHER | 2008 | GER | 6.60 |
2. | Hugo FISCHER | 2007 | GER | 6.53 |
U18 Events - F
Men's Shot Put (5kg)
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Oskar NAUCK | 2007 | GER | 15.09 |
2. | Max Louis EMMRICH | 2008 | GER | 14.38 |
U18 Events - F
Women's 60 Metres
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Mia RAHNFELD | 30 OCT 2008 | GER | 7.61 |
2. | Zora SCHLETT | 2008 | GER | 7.74 |
3. | Shira KURZAWA | 17 NOV 2007 | GER | 7.79 |
4. | Johanna GRÄMER | 2008 | GER | 7.90 |
5. | Jasmin ROTHE | 2007 | GER | 7.91 |
Final 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Mia BESSER | 07 MAY 2007 | GER | 7.98 |
2. | Anna Sophie PECH | 09 FEB 2007 | GER | 8.00 |
3. | Pia ULBRICHT | 2007 | GER | 8.02 |
4. | Virginia VOGT | 2008 | GER | 8.10 |
5. | Enie SCHRÖTER | 2007 | GER | 8.15 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Zora SCHLETT | 2008 | GER | 7.77 |
2. | Jasmin ROTHE | 2007 | GER | 7.94 |
3. | Elise KUSS | 2008 | GER | 8.21 |
4. | Clea LORENZ | 2008 | GER | 8.21 |
5. | Magdalena HUHN | 2007 | GER | 8.25 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Mia BESSER | 07 MAY 2007 | GER | 7.97 |
2. | Anna Sophie PECH | 09 FEB 2007 | GER | 8.00 |
3. | Anna Marie HARZER | 2008 | GER | 8.18 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Johanna GRÄMER | 2008 | GER | 7.90 |
2. | Emmy UTASSY | 01 MAR 2007 | GER | 7.94 |
3. | Enie SCHRÖTER | 2007 | GER | 8.13 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Shira KURZAWA | 17 NOV 2007 | GER | 7.80 |
2. | Pia ULBRICHT | 2007 | GER | 8.06 |
OC | Kateřina HNILIČKOVÁ | 2008 | CZE | 8.18 |
Round 1 - Heat 5
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Mia RAHNFELD | 30 OCT 2008 | GER | 7.65 |
2. | Virginia VOGT | 2008 | GER | 8.06 |
U18 Events - F
Women's 400 Metres Short Track
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Helene DEISTLER | 2008 | GER | 60.58 |
2. | Josephine GRAHL | 2008 | GER | 61.67 |
Final 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Lilly PHILIPP | 2007 | GER | 61.10 |
Final 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Leni Paulina WALTHER | 2007 | GER | 60.10 |
U18 Events - F
Women's 1500 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ida SOMMER | 2007 | GER | 4:47.50 |
U18 Events - F
Women's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Emmy UTASSY | 01 MAR 2007 | GER | 5.71 |
2. | Melinda GÖTZE | 2008 | GER | 5.66 |
3. | Annika RÜDRICH | 2007 | GER | 5.42 |
4. | Leonie SCHÜRER | 2007 | GER | 5.27 |
5. | Alana MEHLHORN | 2008 | GER | 5.21 |
6. | Fiona SCHNABL | 2007 | GER | 5.15 |
U16 Events - F
Men's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Julius STÜTZ | 2009 | GER | 6.40 |
2. | Jamiel KURZAWA | 2009 | GER | 6.39 |
3. | Eibner MORITZ | 2009 | GER | 6.36 |
U16 Events - F
Women's 60 Metres
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Tessa SONNEKALB | 2009 | GER | 8.00 |
2. | Luise KLUGE | 2009 | GER | 8.07 |
3. | Luise MÖCKEL | 2009 | GER | 8.15 |
4. | Sarina ALBERTUS | 2009 | GER | 8.19 |
5. | Svenja BUDACH | 2009 | GER | 8.21 |
Yosefin FORNER | 2009 | GER | DQ |
Final 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Pauline LIEBERS | 2009 | GER | 8.21 |
2. | Hannah MANECK | 2009 | GER | 8.26 |
3. | Lilli LICHTENBERGER | 2009 | GER | 8.30 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Luise KLUGE | 2009 | GER | 8.17 |
2. | Luise MÖCKEL | 2009 | GER | 8.17 |
3. | Pauline LIEBERS | 2009 | GER | 8.26 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Svenja BUDACH | 2009 | GER | 8.12 |
2. | Yosefin FORNER | 2009 | GER | 8.19 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Sarina ALBERTUS | 2009 | GER | 8.23 |
2. | Maja MITTE | 2009 | GER | 8.29 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Tessa SONNEKALB | 2009 | GER | 8.02 |
2. | Lilli LICHTENBERGER | 2009 | GER | 8.29 |
3. | Hannah MANECK | 2009 | GER | 8.29 |
U16 Events - F
Women's High Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Isa ULBRICHT | 2009 | GER | 1.57 |
U16 Events - F
Women's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Isa ULBRICHT | 2009 | GER | 5.19 |
2. | Lea-Sophie HANUSCH | 2009 | GER | 5.04 |
U15 Events - F
Women's 60 Metres
Final 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Belana KUNTZE | 2010 | GER | 8.27 |
U15 Events - F
Women's High Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Julia MALCHAREK | 2010 | GER | 1.57 |
U15 Events - F
Women's Long Jump
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Julia MALCHAREK | 2010 | GER | 5.17 |