IAAF World Indoor Championships
Budapest Sportcsarnok, Budapest (HUN) (i)
03–05 MAR 1989
GW
Men's 200 Metres Short Track
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | John REGIS | 13 OCT 1966 | GBR | 20.54 |
2. | Ade MAFE | 12 NOV 1966 | GBR | 20.87 |
3. | Kevin LITTLE | 03 APR 1968 | USA | 21.12 |
4. | Sandro FLORIS | 12 JUN 1965 | ITA | 21.31 |
5. | Rob VAN DE KLUNDERT | 03 JUL 1966 | NED | 21.55 |
Robson DA SILVA | 04 SEP 1964 | BRA | DQ |
Semifinal - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | John REGIS | 13 OCT 1966 | GBR | 20.81 |
2. | Sandro FLORIS | 12 JUN 1965 | ITA | 21.21 |
3. | Rob VAN DE KLUNDERT | 03 JUL 1966 | NED | 21.36 |
4. | Nikolay ANTONOV | 17 AUG 1968 | BUL | 21.47 |
5. | László KARAFFA | 19 JUL 1964 | HUN | 21.51 |
Bruno MARIE-ROSE | 20 MAY 1965 | FRA | DNS |
Semifinal - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Robson DA SILVA | 04 SEP 1964 | BRA | 20.86 |
2. | Ade MAFE | 12 NOV 1966 | GBR | 21.01 |
3. | Kevin LITTLE | 03 APR 1968 | USA | 21.05 |
4. | Andrzej POPA | 30 MAR 1968 | POL | 21.43 |
5. | Paolo CATALANO | 27 FEB 1964 | ITA | 21.90 |
6. | Alemayehu GUDETA | 1960 | ETH | 21.90 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Robson DA SILVA | 04 SEP 1964 | BRA | 21.25 |
2. | Nikolay ANTONOV | 17 AUG 1968 | BUL | 21.42 |
3. | Alemayehu GUDETA | 1960 | ETH | 21.90 |
4. | Troy DOUGLAS | 30 NOV 1962 | BER | 21.94 |
5. | Ayhan BODUR | 20 APR 1969 | TUR | 22.47 |
6. | Clinton BUFUKU | 06 FEB 1972 | ZAM | 23.25 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | John REGIS | 13 OCT 1966 | GBR | 21.17 |
2. | Andrzej POPA | 30 MAR 1968 | POL | 21.35 |
3. | Paolo CATALANO | 27 FEB 1964 | ITA | 21.48 |
4. | Ian MORRIS | 30 NOV 1961 | TTO | 22.19 |
Itai ILUZ | 08 MAY 1965 | ISR | DQ |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ade MAFE | 12 NOV 1966 | GBR | 21.49 |
2. | László KARAFFA | 19 JUL 1964 | HUN | 21.57 |
3. | Luís CUNHA | 05 DEC 1964 | POR | 21.93 |
4. | Emmanuel TUFFOUR | 02 DEC 1966 | GHA | 22.09 |
5. | Trevor DAVIS | 26 MAR 1963 | AIA | 22.90 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Kevin LITTLE | 03 APR 1968 | USA | 21.22 |
2. | Rob VAN DE KLUNDERT | 03 JUL 1966 | NED | 21.27 |
3. | Sandro FLORIS | 12 JUN 1965 | ITA | 21.34 |
4. | Bruno MARIE-ROSE | 20 MAY 1965 | FRA | 21.68 |
Men's 800 Metres Short Track
Semifinal - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Tonino VIALI | 16 SEP 1960 | ITA | 1:49.06 |
2. | Ikem BILLY | 25 JAN 1964 | GBR | 1:49.28 |
3. | Stanley REDWINE | 10 APR 1961 | USA | 1:49.57 |
4. | Rob DRUPPERS | 29 APR 1962 | NED | 1:49.70 |
5. | Joachim HEYDGEN | 23 AUG 1963 | FRG | 1:49.71 |
Pablo SQUELLA | 14 AUG 1963 | CHI | DNF |
Semifinal - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | José Luis BARBOSA | 27 MAY 1961 | BRA | 1:46.79 |
2. | Paul ERENG | 22 AUG 1967 | KEN | 1:47.11 |
3. | Ray BROWN | 11 AUG 1961 | USA | 1:47.24 |
4. | Andrey SUDNIK | 20 AUG 1967 | URS | 1:49.01 |
5. | Steve HEARD | 29 APR 1962 | GBR | 1:50.75 |
6. | William WUYCKE | 21 MAY 1958 | VEN | 1:53.52 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | José Luis BARBOSA | 27 MAY 1961 | BRA | 1:49.55 |
2. | Joachim HEYDGEN | 23 AUG 1963 | FRG | 1:49.70 |
3. | Steve HEARD | 29 APR 1962 | GBR | 1:49.71 |
4. | Tomás de TERESA | 05 SEP 1968 | ESP | 1:50.19 |
Getahun AYANA | 10 SEP 1967 | ETH | DNF |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ikem BILLY | 25 JAN 1964 | GBR | 1:49.49 |
2. | Franzwa WOLDEMARIAM | 20 OCT 1970 | ETH | 1:49.74 |
3. | Markus TRINKLER | 11 DEC 1962 | SUI | 1:49.79 |
4. | Claude DIOMAR | 04 DEC 1961 | FRA | 1:50.20 |
5. | Belkacem LARDOU | MAR | 1:51.49 | |
6. | Bobby GASEITSIWE | 14 NOV 1966 | BOT | 1:53.72 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Paul ERENG | 22 AUG 1967 | KEN | 1:47.99 |
2. | Rob DRUPPERS | 29 APR 1962 | NED | 1:48.29 |
3. | Pablo SQUELLA | 14 AUG 1963 | CHI | 1:48.77 |
4. | Stanley REDWINE | 10 APR 1961 | USA | 1:49.04 |
5. | Simon HOOGEWERF | 11 MAY 1963 | CAN | 1:49.98 |
6. | Luis Antonio MIGUELES | 01 APR 1965 | ARG | 1:51.58 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Tonino VIALI | 16 SEP 1960 | ITA | 1:48.45 |
2. | Andrey SUDNIK | 20 AUG 1967 | URS | 1:48.54 |
3. | Ray BROWN | 11 AUG 1961 | USA | 1:48.62 |
4. | William WUYCKE | 21 MAY 1958 | VEN | 1:48.97 |
5. | Hamid-Hazaveh SADJADI | 21 MAR 1969 | IRI | 1:51.21 |
Men's 60 Metres Hurdles
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Roger KINGDOM | 26 AUG 1962 | USA | 7.43 |
2. | Colin JACKSON | 18 FEB 1967 | GBR | 7.45 |
3. | Igor KAZANOV | 24 SEP 1963 | URS | 7.59 |
4. | Holger POHLAND | 05 APR 1963 | GDR | 7.70 |
5. | Emilio VALLE | 21 APR 1967 | CUB | 7.71 |
- | Anthony CAMPBELL | 14 JUN 1960 | USA | DQ |
Semifinal - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Roger KINGDOM | 26 AUG 1962 | USA | 7.50 |
2. | Emilio VALLE | 21 APR 1967 | CUB | 7.63 |
3. | Holger POHLAND | 05 APR 1963 | GDR | 7.66 |
4. | Gheorghe BOROI | 28 JUN 1964 | ROU | 7.75 |
5. | Aleksandr MARKIN | 08 SEP 1962 | URS | 7.75 |
6. | Tomasz NAGÓRKA | 02 OCT 1967 | POL | 7.77 |
Semifinal - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Colin JACKSON | 18 FEB 1967 | GBR | 7.55 |
2. | Igor KAZANOV | 24 SEP 1963 | URS | 7.65 |
3. | Carlos SALA | 20 MAR 1960 | ESP | 7.80 |
4. | Jiří HUDEC | 15 AUG 1964 | TCH | 7.82 |
5. | Herwig RÖTTL | 30 JAN 1968 | AUT | 8.07 |
- | Anthony CAMPBELL | 14 JUN 1960 | USA | DQ |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Colin JACKSON | 18 FEB 1967 | GBR | 7.57 |
2. | Emilio VALLE | 21 APR 1967 | CUB | 7.68 |
3. | Tomasz NAGÓRKA | 02 OCT 1967 | POL | 7.77 |
4. | Harri ROUHIAINEN | 14 JUL 1960 | FIN | 7.99 |
5. | Lajos SÁRKÖZI | 14 JUL 1967 | HUN | 8.13 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Igor KAZANOV | 24 SEP 1963 | URS | 7.72 |
2. | Gheorghe BOROI | 28 JUN 1964 | ROU | 7.82 |
3. | Javier MORACHO | 18 AUG 1957 | ESP | 7.94 |
4. | Noureddine TADJINE | 06 MAY 1963 | ALG | 8.14 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Holger POHLAND | 05 APR 1963 | GDR | 7.80 |
2. | Carlos SALA | 20 MAR 1960 | ESP | 7.83 |
3. | Liviu GIURGIAN | 26 JUL 1962 | ROU | 7.84 |
4. | Ulf SÖDERMAN | 18 MAR 1963 | SWE | 7.98 |
5. | Kai KYLLÖNEN | 30 JAN 1965 | FIN | 8.06 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Roger KINGDOM | 26 AUG 1962 | USA | 7.63 |
2. | Jiří HUDEC | 15 AUG 1964 | TCH | 7.70 |
3. | Herwig RÖTTL | 30 JAN 1968 | AUT | 7.78 |
4. | Rafał CIEŚLA | 16 MAR 1967 | POL | 7.84 |
Reinaldo QUINTERO | 07 OCT 1969 | CUB | DNF |
Round 1 - Heat 5
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Aleksandr MARKIN | 08 SEP 1962 | URS | 7.75 |
2. | György BAKOS | 06 JUL 1960 | HUN | 7.85 |
3. | Joilto SANTOS BONFIM | 11 FEB 1965 | BRA | 7.98 |
4. | Alain CUYPERS | 29 NOV 1967 | BEL | 11.98 |
- | Anthony CAMPBELL | 14 JUN 1960 | USA | DQ |
Men's High Jump
Qualification - Group 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Javier SOTOMAYOR | 13 OCT 1967 | CUB | 2.10 |
1. | Dietmar MÖGENBURG | 15 AUG 1961 | FRG | 2.10 |
1. | Jean-Charles GICQUEL | 24 FEB 1967 | FRA | 2.10 |
1. | Robert RUFFINI | 26 JAN 1967 | TCH | 2.10 |
1. | Krzysztof KRAWCZYK | 28 JAN 1962 | POL | 2.10 |
1. | Carlo THRÄNHARDT | 05 JUL 1957 | FRG | 2.10 |
1. | Panayotis KONTAXAKIS | 16 AUG 1964 | GRE | 2.10 |
1. | Troy KEMP | 18 JUN 1966 | BAH | 2.10 |
1. | Dalton GRANT | 08 APR 1966 | GBR | 2.10 |
1. | Patrik SJÖBERG | 05 JAN 1965 | SWE | 2.10 |
1. | Sergey DYMCHENKO | 23 AUG 1967 | URS | 2.10 |
1. | Jake JACOBY | 24 SEP 1961 | USA | 2.10 |
1. | Georgi DAKOV | 21 OCT 1967 | BUL | 2.10 |
14. | Clarence Nicholas SAUNDERS | 14 SEP 1963 | BER | 2.10 |
15. | Tom MCCANTS | 27 NOV 1962 | USA | NM |
Men's Pole Vault
Qualification - Group 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Rodion GATAULLIN | 23 NOV 1965 | URS | 5.45 |
1. | Billy OLSON | 19 JUL 1958 | USA | 5.45 |
3. | Grigoriy YEGOROV | 12 JAN 1967 | URS | 5.45 |
3. | Joe DIAL | 26 OCT 1962 | USA | 5.45 |
5. | Javier GARCÍA | 22 JUL 1966 | ESP | 5.40 |
6. | Alberto RUIZ | 22 DEC 1961 | ESP | 5.40 |
7. | Atanas TAREV | 31 JAN 1958 | BUL | 5.30 |
7. | Delko LESEV | 06 JAN 1967 | BUL | 5.30 |
7. | István BAGYULA | 02 JAN 1969 | HUN | 5.30 |
7. | Peter WIDÉN | 02 JUL 1967 | SWE | 5.30 |
7. | Asko PELTONIEMI | 07 FEB 1963 | FIN | 5.30 |
7. | Bernhard ZINTL | 16 JUN 1965 | FRG | 5.30 |
13. | Hermann FEHRINGER | 08 DEC 1962 | AUT | 5.30 |
13. | Mirosław CHMARA | 09 MAY 1964 | POL | 5.30 |
Doug WOOD | 30 JAN 1966 | CAN | NM | |
Harri PALOLA | 29 OCT 1966 | FIN | NM |
Men's Triple Jump
Qualification - Group 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Volodimir INOZEMTSEV | 25 MAY 1964 | URS | 16.96 |
2. | Milan MIKULÁS | 01 APR 1963 | TCH | 16.89 |
3. | Mike CONLEY | 05 OCT 1962 | USA | 16.88 |
4. | Juan Miguel LÓPEZ | 07 APR 1967 | CUB | 16.76 |
5. | Jorge Alfredo REINA ABREU | 10 JAN 1963 | CUB | 16.71 |
6. | Serge HÉLAN | 24 FEB 1964 | FRA | 16.59 |
7. | John HERBERT | 20 APR 1962 | GBR | 16.57 |
8. | Toussaint RABENALA | 29 OCT 1965 | MAD | 16.49 |
9. | Alfred STUMMER | 23 AUG 1962 | AUT | 16.46 |
10. | Nikolay MUSIYENKO | 16 DEC 1959 | URS | 16.43 |
11. | Charles SIMPKINS | 19 OCT 1963 | USA | 16.43 |
12. | Andrzej GRABARCZYK | 12 JAN 1964 | POL | 16.40 |
13. | Pierre CAMARA | 10 SEP 1965 | FRA | 16.27 |
14. | Patterson JOHNSON | 26 AUG 1964 | BAH | 16.19 |
15. | Béla BAKOSI | 18 JUN 1957 | HUN | 16.05 |
16. | Wendell LAWRENCE | 06 JUL 1967 | BAH | 15.94 |
Women's 60 Metres
Final
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nelli COOMAN | 06 JUN 1964 | NED | 7.05 |
2. | Gwen TORRENCE | 12 JUN 1965 | USA | 7.07 |
3. | Merlene OTTEY | 10 MAY 1960 | JAM | 7.10 |
4. | Liliana ALLEN | 24 MAY 1970 | CUB | 7.16 |
5. | Laurence BILY | 05 MAY 1963 | FRA | 7.19 |
6. | Ulrike SARVARI | 22 JUN 1964 | FRG | 7.29 |
Semifinal - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nelli COOMAN | 06 JUN 1964 | NED | 7.09 |
2. | Liliana ALLEN | 24 MAY 1970 | CUB | 7.15 |
3. | Laurence BILY | 05 MAY 1963 | FRA | 7.17 |
4. | Sisko HANHIJOKI | 25 APR 1962 | FIN | 7.28 |
5. | Michelle BURRELL-FINN | 08 MAY 1965 | USA | 7.30 |
6. | Paraskevi PATOULIDOU | 29 MAR 1965 | GRE | 7.47 |
Semifinal - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Gwen TORRENCE | 12 JUN 1965 | USA | 7.10 |
2. | Merlene OTTEY | 10 MAY 1960 | JAM | 7.13 |
3. | Ulrike SARVARI | 22 JUN 1964 | FRG | 7.24 |
4. | Eusebia RIQUELME | 27 NOV 1969 | CUB | 7.25 |
5. | Nadezhda ROSHCHUPKINA | 14 JUN 1963 | URS | 7.27 |
6. | Sabine TRÖGER | 07 JUN 1967 | AUT | 7.57 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nelli COOMAN | 06 JUN 1964 | NED | 7.17 |
2. | Liliana ALLEN | 24 MAY 1970 | CUB | 7.28 |
3. | Méryem OUMEZDI | 13 JAN 1968 | MAR | 7.64 |
4. | Sibel DUNDAR | 29 NOV 1959 | TUR | 7.93 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Merlene OTTEY | 10 MAY 1960 | JAM | 7.30 |
2. | Sisko HANHIJOKI | 25 APR 1962 | FIN | 7.34 |
3. | Sabine TRÖGER | 07 JUN 1967 | AUT | 7.39 |
4. | Orit KOLODNY | 14 DEC 1965 | ISR | 7.80 |
5. | Sara ROSSINI | 21 NOV 1968 | SMR | 8.18 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nadezhda ROSHCHUPKINA | 14 JUN 1963 | URS | 7.27 |
2. | Michelle BURRELL-FINN | 08 MAY 1965 | USA | 7.29 |
3. | Eusebia RIQUELME | 27 NOV 1969 | CUB | 7.40 |
4. | Keturah Katie ANDERSON | 09 JAN 1968 | CAN | 7.59 |
5. | Kinah CHIKONTWE | ZAM | 8.38 |
Round 1 - Heat 4
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Gwen TORRENCE | 12 JUN 1965 | USA | 7.22 |
2. | Ulrike SARVARI | 22 JUN 1964 | FRG | 7.31 |
3. | Paraskevi PATOULIDOU | 29 MAR 1965 | GRE | 7.49 |
4. | Éva BARATI | 27 DEC 1968 | HUN | 7.50 |
5. | Elma MUROS-POSADAS | 14 JAN 1967 | PHI | 7.54 |
Round 1 - Heat 5
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Laurence BILY | 05 MAY 1963 | FRA | 7.31 |
2. | Laloa RAVAONIRINA | 08 NOV 1963 | MAD | 7.55 |
3. | Éva HARGITAI | 04 MAY 1963 | HUN | 7.68 |
4. | Dinah YANKEY | 02 FEB 1967 | GHA | 7.79 |
Women's 400 Metres Short Track
Semifinal - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Diane DIXON | 23 SEP 1964 | USA | 52.12 |
2. | Jillian RICHARDSON-BRISCOE | 10 MAR 1965 | CAN | 52.17 |
3. | Maree HOLLAND | 25 JUL 1963 | AUS | 52.21 |
4. | Marina KHARLAMOVA | 24 MAY 1962 | URS | 52.23 |
5. | Charmaine CROOKS | 08 AUG 1962 | CAN | 52.52 |
6. | Judit FORGÁCS | 25 MAY 1959 | HUN | 53.86 |
Semifinal - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Helga ARENDT | 24 APR 1964 | FRG | 52.29 |
2. | Marina SHMONINA | 09 FEB 1965 | URS | 52.33 |
3. | Sally GUNNELL | 29 JUL 1966 | GBR | 52.35 |
4. | Iolanda OANTA | 11 OCT 1965 | ROU | 52.93 |
5. | Erzsébet SZABÓ | 27 SEP 1963 | HUN | 52.93 |
6. | Jearl MILES-CLARK | 04 SEP 1966 | USA | 53.28 |
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Maree HOLLAND | 25 JUL 1963 | AUS | 52.90 |
2. | Marina SHMONINA | 09 FEB 1965 | URS | 53.03 |
3. | Judit FORGÁCS | 25 MAY 1959 | HUN | 53.33 |
4. | Jearl MILES-CLARK | 04 SEP 1966 | USA | 53.33 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Diane DIXON | 23 SEP 1964 | USA | 53.15 |
2. | Jillian RICHARDSON-BRISCOE | 10 MAR 1965 | CAN | 53.36 |
3. | Erzsébet SZABÓ | 27 SEP 1963 | HUN | 53.41 |
4. | Marcia TATE | 25 JUN 1961 | JAM | 53.53 |
5. | Angela PIGGFORD | 17 AUG 1963 | GBR | 53.69 |
Round 1 - Heat 3
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Sally GUNNELL | 29 JUL 1966 | GBR | 52.91 |
2. | Charmaine CROOKS | 08 AUG 1962 | CAN | 53.22 |
3. | Helga ARENDT | 24 APR 1964 | FRG | 53.31 |
4. | Marina KHARLAMOVA | 24 MAY 1962 | URS | 53.44 |
5. | Iolanda OANTA | 11 OCT 1965 | ROU | 53.50 |
Women's 3000 Metres Race Walk Short Track
Round 1 - Heat 1
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Nadezhda RYASHKINA | 22 JAN 1967 | URS | 12:20.28 |
2. | Beate ANDERS | 04 FEB 1968 | GDR | 12:22.22 |
3. | Maria REYES SOBRINO | 06 JAN 1967 | ESP | 12:27.82 |
4. | Ann PEEL | 27 FEB 1961 | CAN | 12:36.46 |
5. | Andrea ALFÖLDI | 22 SEP 1964 | HUN | 12:47.70 |
6. | Beverley HAYMAN | AUS | 13:06.61 | |
7. | Andrea MELONI | 01 OCT 1967 | FRG | 13:21.72 |
Round 1 - Heat 2
Place | Name | Birth Date | Nat. | Mark |
---|---|---|---|---|
1. | Ileana SALVADOR | 16 JAN 1962 | ITA | 12:41.12 |
2. | Kerry SAXBY | 02 JUN 1961 | AUS | 12:41.55 |
3. | Anikó SZEBENSZKY | 12 AUG 1965 | HUN | 12:45.93 |
4. | Olga SÁNCHEZ | 06 MAR 1970 | ESP | 12:50.87 |
5. | Dana VAVŘAČOVÁ | 25 JUN 1954 | TCH | 12:52.01 |
6. | Teresa VAILL | 20 NOV 1962 | USA | 12:52.39 |
Alison BAKER | 06 AUG 1964 | CAN | DQ | |
Valeriya TODOROVA | 1967 | BUL | DQ |