News02 Jul 2022


All five reigning world champions named on Kenya's team for Oregon

FacebookTwitterEmail

Hellen Obiri wins the world 5000m title in Doha (© Getty Images)

All five of Kenya’s champions from Doha in 2019 will defend their titles at the World Athletics Championships Oregon22 on 15-24 July.

Beatrice Chepkoech, Ruth Chepngetich, Timothy Cheruiyot, Conseslus Kipruto and Hellen Obiri have been named on the Kenyan team for the event at Hayward Field, where they will be joined by athletes including Olympic champions Peres Jepchirchir, Faith Kipyegon and Emmanuel Korir.

Obiri won her second consecutive world 5000m title in Doha and has been selected for that event as well as the 10,000m, joined by Margaret Chelimo in both.

Chepkoech and Kipruto defend their 3000m steeplechase titles, while Cheruiyot will look to return to the top in the 1500m after securing silver behind Norway’s Jakob Ingebrigtsen in Tokyo.

Chepngetich will be joined by Angela Tanui and Judith Jeptum in the women’s marathon, as well as Olympic champion Jepchirchir. After Tokyo, two-time world half marathon champion Jepchirchir went on to win the New York and Boston marathons and has been added to the team for Oregon.

Kenya finished second in the medal table behind USA in Doha three years ago with five gold, two silver and four bronze medals.

Kenyan team for Oregon

Women
400m: Mary Moraa
800m: Naomi Korir, Jarinter Mawia, Mary Moraa
1500m: Winnie Chebet, Edinah Jebitok, Faith Kipyegon, Judy Kiyeng
5000m: Beatrice Chebet, Margaret Chelimo, Gloria Kite, Hellen Obiri
10,000m: Margaret Chelimo, Sheila Chepkurui, Hellen Obiri
3000m steeplechase: Beatrice Chepkoech, Jackline Chepkoech, Celliphine Chespol, Purity Kirui
20km race walk: Emily Ngii
Marathon: Ruth Chepngetich, Peres Jepchirchir, Judith Jeptum, Angela Tanui

Men
100m: Ferdinand Omanyala
400m: Emmanuel Korir
800m: Wycliffe Kinyamal, Emmanuel Korir, Cornelius Tuwei, Emmanuel Wanyonyi
1500m: Timothy Cheruiyot, Abel Kipsang, Charles Simotwo, Kumari Taki
5000m: Nicholas Kimeli, Jacob Krop, Daniel Simiu
10,000m: Rodgers Kwemoi, Daniel Mateiko, Stanley Waithaka
3000m steeplechase: Leonard Bett, Abraham Kibiwott, Benjamin Kigen, Conseslus Kipruto
400m hurdles: Moitalel Mpoke
20km race walk: Samuel Gathimba
Marathon: Lawrence Cherono, Geoffrey Kamworor, Barnaba Kiptum