Fantasztikus gyaloglással nyerte meg Álvaro Martín a vb első aranyát

FacebookTwitterEmail

Maria Perez wins the 20km race walk at the World Athletics Championships Budapest 23 (© Getty Images)

Álvaro Martín lett a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság első aranyérmese, miután megnyerte a férfiak 20 km-es gyaloglását, amit a vihar miatt késve indítottak.

A spanyol öt kilométerrel a vége előtt vette át a vezetést a sokáig a mezőny élén álló Koki Ikeda-tól, és lett a versenyszám szuperhőse.

A 29 éves llerenai, aki a tokiói olimpiai játékokon egy hellyel maradt le az éremről ebben a versenyszámban, tökéletesen megtervezett futással szerezte meg első világbajnoki címét az esős körülmények közepette, méghozzá 1:17:32-es eredménnyel.

Szintén remekül bírta futamát Perseus Karlstrom, aki tavaly Oregonban 20 és 35 km-en világbajnoki bronzérmet szerzett, ezúttal pedig 1:17:39-es svéd rekorddal szerezte meg a második helyet. A brazil Caio Bonfim lett a bronzérmes, ugyancsak nemzeti rekorddal, 1:17:47-es idővel.

A kanadai Evan Dunfee, aki a legutóbbi olimpián és a világbajnokságon megrendezett férfi 50 kilométeres gyaloglóversenyen bronzérmet szerzett, ezúttal Budapesten mutatta be hatékony versenyzését, amivel a negyedik helyen végzett, méghozzá 1:18:03-as országos csúccsal.

Martin, aki 2018-ban megnyerte az Európa-bajnoki címet, és a tavalyi világbajnokságon hetedik lett ebben a versenyszámban, a győzelem pillanatában felidézte, milyen csalódott volt az olimpia miatt.

"A legutóbbi olimpián negyedik voltam, lemaradtam a bronzéremről, ami arra motivált, hogy keményen dolgozzak" - mondta. "Tokióban, amikor a negyedik helyen álltam, úgy éreztem, hogy érmet nyerhetek. Sajnos ez nem sikerült, ezért ez az aranyérem a következő lépés a következő olimpia felé. "Csodálatos versenyem volt ma, nem számítottam arra, hogy ilyen gyorsan fogok célba érni, ez elképesztő. Most nem is tudom kifejezni az összes érzésemet, olyan az egész, mint egy álom.

"A világ egyik legjobb edzőjével, Jose Antonio Carillóval dolgozom, aki minden idők egyik legjobb gyaloglója. Láttam a korábbi világbajnokságokat, ahol Miguel Angel Lopez nyert, és nagyon sírtam, nagyon örültem neki. Most is ugyanezt tettem. Nagyon boldog vagyok, és nincsenek szavaim, hogy ezt kifejezzem.

"Hatalmas köszönet jár az edzőmnek és a barátnőmnek, ez az érem a csapatnak szól. Az egész családom eljött, hogy támogasson. A következő cél az olimpiai arany, de most csak sírni tudok a boldogságtól. Ki fogom élvezni ezt a pillanatot".

Toshikazu Yamanishi, aki a tavalyi oregoni aranyérem után sorozatban harmadik világbajnoki címére pályázott, ezúttal nem járt sikerrel. A féltáv előtt kiesett, így 1:21:39 órás idővel a 24. helyen fejezte be a versenyt.

Csalódott volt az olaszok olimpiai bajnoka, Massimo Stano is, aki egyszer sem került az élmezőnybe, és nem is fejezte be a versenyt, akárcsak az ír David Kenny. A litván Marius Ziukas volt az egyetlen diszkvalifikált versenyző.

Az ötödik-hatodik helyen nemzeti csúcsok születtek: a német Christopher Linke1:18:12-es idővel, a finn Veli-Matti Partanan pedig 1:18:22-vel ért célba.  A következő két befutó - az ecuadori Brian Pintado és az ausztrál Declan Tingay - 1:18:26-os, illetve 1:18:30-as egyéni csúcsot ért el.

Minden idők egyik legjobb versenye volt a budapesti, ugyanis 18 versenyző is 1:20 alatt gyalogolt be a célba. Először fordult elő világbajnokságon, hogy három férfi 1:18-on belül, 10 férfi pedig 1:19-en belül fejezte be a versenyt.

Még figyelemreméltóbb az eredmény, ha figyelembe vesszük az időjárási viszonyokat. Noha a kétórás késést okozó vihar alábbhagyott, a sportolók végig zuhogó esőben futottak.

Ikeda, a 25 éves japán világbajnoki és olimpiai ezüstérmes, korán az élre állt, a verseny második felére azonban elfogyott az ereje.

Két órával a tervezett kezdés után az atléták zuhogó esőben indultak el. A brazil Caio Bonfim korán elkezdte diktálni a tempót, mielőtt a piros mezes Ikeda élre tört.

A sapkáját mélyen a szemébe húzó Ikeda rettenthetetlenül húzta maga után a mezőnyt. Négy kilométernél már négy másodperces előnye volt az élbollyal szemben. Az ötödik kilométerre az előny nyolc másodpercre nőtt, a hatodikra pedig tíz másodpercre.

A fedetlen fővel gyalogló török versenyző mindent megtett, hogy áthidalja a különbséget, bár a vállánál feltűnő Yamanishi nyugodnak tűnt, Stano pedig a mezőny közepén maradt.

Ikedát azonban nem lehetett megállítani, 9 km után 16 másodpercre növelte előnyét a törökkel szemben, a féltáv közelében pedig lekörözte az első versenyzőt.

Ikeda 38:37 perc alatt érte el a 10 kilométert, Korkmaz és Bonfim 15 másodperccel később haladt át ugyanezen a ponton. A kilenc versenyzőből álló üldözőboly hat másodperccel volt lemaradva, élükön világranglista első helyén álló svéd Karlströmmel.

Az üldözők között volt a világelső kínai gyalogló, Zhang Jun, azonban ő is visszaesett. Akárcsak Yamanishi, 11 km-nél majdnem egy perc volt a hátránya ahhoz az emberhez képest, akit tavaly legyőzött a világbajnoki címért.

Eközben Dunfee feljebb lépett, és Korkmaz, ezúttal Bonfim kíséretében, elkezdte az üldözést, a 12. kilométernél 11 másodpercre csökkent a hátránya.

Öt kilométerrel a vége előtt azonban minden megváltozott, ahogy Martin előre tört és minimális előnyre tett szert a japán versenyzővel szemben. A kimerült Korkmaz hetedik helyre esett vissza, miközben Karlstrom és Dunfee elmentek mellette az érmekért folyó versenyben.

Amiből a kenyai Samuel Gathimba is ki akarta venni a részét. Tavaly Oregonban 20 km-en a negyedik lett, így pont lemarad arról, hogy Afrika első gyalogló világbajnoki érmese legyen. Budapesten végül 1:18:34 órás idővel kilencedik lett.

A 17. kilométerre Martin nyolc másodperces előnyre tett szert Bonfim előtt, míg Karlstrom két másodperccel lemaradva a brazil mögött és kilenc másodperccel Dunfee előtt egy újabb világbajnoki bronzéremmel gazdagította gyűjteményét.

A mezőny további része is történelmi teljesítményt nyújtott, a 47 éves portugál Joao Vieira, aki tizenharmadik atlétikai világbajnokságán szerepel, amivel behozta a spanyol Jesus Angel Garcia rekordját. 1:23:37 órás idővel a 47 célba érkező közül a 33. helyen érkezett a finisbe.