Report25 Aug 2023

Yulimar Rojas negyedszer is világbajnok, Jackson és Lyles is megvédte vb-címét

FacebookTwitterEmail

Shericka Jackson wins the 200m at the World Athletics Championships Budapest 23 (© Getty Images)

A jamaicai Shericka Jackson kirobbanó rajttal, fantasztikus kanyarral és elképesztő finissel még mélyebben belevéste nevét a történelemkönyvekbe a budapesti atlétikai világbajnokság pénteki versenynapján, amikor a világ második leggyorsabb idejével, 21.41-gyel megvédte címét 200 méteren.

A férfiaknál az amerikai Noah Lyles zsinórban harmadik 200 méteres világbajnoki címét szerezte meg, amivel a néhány nappal korábbi 100 méteren szerzett címéhez adva bebetonozta nevét, mint a sprintszámok jelenlegi uralkodója.

Az ügyességi versenyszámokban mindkét döntő hasonló körülmények között zajlott: a női hármasugrásban és gerelyhajításban is sokáig az első körös kísérletek sikerültek a legjobban, mielőtt a venezuelai Yulimar Rojas és a japán Haruka Kitaguchi az utolsó pillanatban, a hatodik körben megfordították a verseny menetét.

A pályán a 29 éves Shericka Jackson élete legjobb teljesítményét mutatta be új világbajnoki csúcsot elérve. Pénteki futásával bebetonozta második helyét a 200 méteres örökranglistán, egyedül Florence Griffith-Joyner 21.34-es világrekordja áll előtte. Jackson az idő láttán nem volt elragadtatva, valószínűleg a sikertelen világcsúcs-kísérlet miatt.  Az amerikai Gabby Thomas 21.81-es idővel a második helyen végzett, a 100 méteres bajnok Sha'Carri Richardson pedig 21.92-es egyéni csúccsal bronzérmet szerzett.

„Amikor átléptem a célvonalat és megláttam az időt, azt gondoltam, hogy milyen közel voltam” - mondta Jackson. „Két időt írtam ma a rajtszámomra, a lassú idő 21.40 volt, én pedig 21.41-et futottam. Ez az egyéni legjobb időm, szóval hálás vagyok. Nagyon fáradt voltam, nem érzem magam 100%-osnak.”

A férfiaknál Lyles amerikai csapattársa, Erriyon Knighton 19.75-ös idővel a második helyet szerezte meg, míg a botswanai Letsile Tebogo 19.81-es eredménnyel bronzérmet nyert.

Azt mondják, a nagy bajnokok ismérve, hogy képesek akkor is nyerni, amikor nincsenek a legjobb formájukban. A pénteken látottak alapján Rojasnál is ez volt a helyzet. A 27 éves hármasugró negyedik világbajnoki címét szerezte meg egy olyan versenyben, ami katasztrofálisan indult számára, de végül ő diadalmaskodott.

Nagyon közel állt ahhoz, hogy egyáltalán ne szerezzen érmet, mivel az első kísérletét elrontotta, majd csupán 14,33 métert és 14,26 métert ugrott, így a verseny feléhez közeledve holtversenyben a nyolcadik helyen állt. Rojas ekkor kénytelen volt végignézni, ahogy az olasz Ottavia Cestonaro megpróbál nála jobbat produkálni, és kiütni őt a versenyből. De nem tette, és egy Rojashoz hasonló atléta soha nem hagyott volna ki egy ilyen lehetőséget.

Az ezüstérmes Maryna Bekh-Romanchuk 15,00 méteres nyitóeredménye az utolsó sorozatig elégnek tűnt az aranyéremhez. Ekkor jött azonban Rojas, az ugrókirálynő, hogy visszaszerezze trónját. Nem ez volt pályafutása legnagyobb ugrása, de Rojas már a homokban landoláskor tudta, hogy elég lesz. Aztán felvillant a kijelzőn, hogy 15,08 méter. A venezuelai lefeküdt, és átadta magát az érzésnek, hogy megnyerte negyedik szabadtéri világbajnoki címét.

Bekh-Romanchuk 15 méterrel ezüstérmes lett, míg a kubai Leyanis Perez Hernandez 14,96 méterrel bronzérmes, a jamaicai Shanieka Ricketts 14.93 méterrel a negyedik, a dominikai Thea LaFond pedig 14.90 méteres országos rekorddal az ötödik helyen végzett.

A női gerelyhajításban Kitaguchi követte Rojas példáját, a japán atléta 66,73 méteres utolsó dobásával szerezte meg az aranyérmet. Az élen végig a kolumbiai Flor Denis Ruiz Hurtado állt, aki a nyitókörben 65,47 méteres dél-amerikai rekordot dobott, amely - amíg Kitaguchi a hatodik körben ki nem lépett a kifutóra.

Az ausztrál Mackenzie Little is élete formáját hozta az utolsó körben, így felállhatott a dobogóra: 63,38 méterrel bronzérmes lett, Ruiz Hurtado ezüstérmesként zárt, Kitaguchi pedig - utolsó körös fantasztikus dobásával – aranyéremnek örülhetett.  A 25 éves versenyző két évvel ezelőtt a 12. helyen végzett az olimpiai döntőben, a tavalyi világbajnoki döntőben pedig bronzérmet szerzett, és nyolc évvel az U18-as világbajnoki címe megszerzése után most először nyert felnőtt világbajnokságot.

Tízpróbában az első napot követően a német Leo Neugebauer 4640 ponttal vezet a kanadai Pierce LePage (4610) és Damian Warner (4578) előtt. Utóbbi jó helyzetben van ahhoz, hogy a két évvel ezelőtti tokiói olimpiai győzelmét első világbajnoki címével egészítse ki. Warner 10.32-vel nyitotta a napot 100 méteren, majd szezoncsúcsot futott távolugrásban (7,77 m), súlylökésben (15,03 m) és magasugrásban (2,05 m), mielőtt 47.86-ot futott 400 méteren.

Neugebauer az öt versenyszámból kettőt is megnyert: távolugrásban 8,00 m-es, súlylökésben pedig 17,04 m-es egyéni legjobb eredményt ért el.

A nap ugyanakkor több áldozatot is követelt: a francia Kevin Mayer, az ausztrál Ashley Moloney és a német Niklas Kaul is azok között volt, akik nem térnek vissza a második napra. Mayer a távolugrás után abbahagyta, mivel súlyosbodott az Achilles-ín sérülése. Kaulnak magasugrás közben sérült meg a lába, és már nem tért vissza a 400 méteres futásra, míg Moloney a súlylökés után adta fel a versenyt.

Összejött az álomdöntő női 800 méteres síkfutásban: az amerikai Athing Mu, a brit Keely Hodgkinson és a kenyai Mary Moraa mindannyian túljutottak az elődöntőn. De ez nem ment kisebb dráma nélkül, Mu 300 méterrel a vége előtt összeakadt egy versenyzővel, és majdnem elesett.

Az olimpiai és világbajnoki címvédőnek sikerült talpon maradnia, és visszaszállt a versenybe. A célba második helyen futott be Moraa mögött, aki 1:58.48 perces idővel szerezte meg a győzelmet. Hodgkinson simán, a kenyaiéval megegyező 1:58.48-as idővel megnyerte előfutamát, míg csapattársa, Jemma Reekie a másik elődöntőben 2:00.28-as idővel jelentkezett be az éremért.

A férfiak 4x100 méteres előfutamában a legnagyobb megdöbbenést az okozta, hogy a tavalyi oregoni győztes Kanada nem tudta kvalifikálni magát a döntőbe. A kanadai egyike volt azoknak a csapatoknak, akiket hátráltatott, hogy a 200 méteres döntőt ugyanazon az estén rendezték; a kanadaiak sztárfutója, Andre De Grasse például hiányzott a váltóból, és ennek végül meg is fizették az árát: hatodikak lettek a futamban.

Az USA 37.67-es szezoncsúcsot futott, és ezzel megnyerte az első előfutamot, szoros küzdelemben Jamaica (37.68) és Japán (37.71) előtt. A negyedik helyezett Franciaország 37.98-es idővel továbbjutott. Olaszország kvartettje 37.65-tel megnyerte a második előfutamot - mindössze 15 századdal maradt el a két évvel ezelőtti olimpiai bajnoki címüknél felállított országos rekordtól. Dél-Afrika lett a második (37.72), Nagy-Britannia pedig a harmadik (38.01). Az utolsó helyet Brazília szerezte meg 38.19-cel, mindössze egyetlen századdal megelőzve Nigériát.

A 4x100 méteres női előfutamban a Tamari Davis, Twanisha Terry, Tamara Clark és Melissa Jefferson alkotta erős amerikai kvartett a második váltásnál hibázott, majdnem kiléptek a váltózónából, végül 41.59-es idővel nyerni tudtak Elefántcsontpart előtt, akik 41.90-es afrikai rekordot állítottak fel. A jamaicai váltó (Briana Williams, Elaine Thompson-Herah, Shashalee Forbes és Shelly-Ann Fraser-Pryce) hasonlóan meggyőző volt: 41.70-es idővel megnyerte a második előfutamot, és ezzel megelőzte Nagy-Britanniát és Észak-Írországot (42.33).

Korábban a nap folyamán az indiai Neeraj Chopra volt a legjobb a férfi gerelyhajítás selejtezőjében, elsőre 88,77 métert dobva. Ketten is megdobták az automatikus döntőbe jutást érő a 83 méteres határt: a pakisztáni Arshad Nadeem 86,79-et, a cseh Jakub Vadlejch pedig 83,50 métert dobott. A korábbi világbajnok kenyai Julius Yego és a grenadai Anderson Peters voltak a legnagyobb vesztesek, mindketten alig több mint 78 métert értek el három kísérletük során.

A női magasugrásban az ausztrál Nicola Olyslagers és az ukrán Yaroslava Mahuchikh egyaránt könnyedén jutott a döntőbe, mindkettőjüknek elég volt 1,92 méter. Szintén bejutott a vasárnapi fináléba a címvédő Eleanor Patterson, aki a szezon első felében még sérüléssel bajlódott.