magyar

Report26 Aug 2023

Lyles triplázott, az amerikai női váltó világbajnoki csúcsot futott, Duplantis hozta a kötelezőt

FacebookTwitterEmail

USA celebrate their 4x100m performance at the World Athletics Championships Budapest 23 (© AFP / Getty Images)

A budapesti atlétikai világbajnokság nyolcadik napján az amerikai közönség különösen boldog lehetett, hiszen Noah Lyles, majd Sha'Carri Richardson segítségével győzelmet aratott az amerikai férfi és női 4x100 méteres váltó a döntőkben. Előtte Faith Kipyegon 5000 méteren, Mondo Duplantis rúdugrásban hozta a szinte kötelező győzelmet.

Chase Ealey szintén kétszeres világbajnok lett súlylökésben, Marco Arop első vb-aranyát nyerte meg 800 méteren, Pierce LePage pedig tízpróbában szerzett újabb győzelmet Kanadának.

Lyles három aranyéremért jött Budapestre, és ma este a küldetés teljesült, mivel az amerikai atléta 37.38 másodperc alatt, az idei leggyorsabb idővel haladt át a célvonalon, és azonnal feltartotta három ujját, ha valaki elfelejtette volna korábbi egyéni 100 és 200 méteres győzelmét.

Az olimpiai bajnok Olaszország 37.62 másodperces idővel ezüstérmes lett, a bronzérmet pedig Jamaica szerezte meg, akiknek váltója 37.76-os időt futva 4 századmásodperccel előzte meg Nagy-Britanniát.

A női döntőben a 100 méter világbajnoka, Richardson egy méteres előnyre tett szert a 200 méteren győztes jamaicai Shericka Jacksonnal szemben, és meg is tartotta, hogy aztán új világbajnoki rekordot állítson fel 41.03-as idővel. Jamaica 41.21-es idővel ezüstérmes lett, a bronzérmet Nagy-Britannia szerezte meg 41.97-tel.

Kipyegon történelmi duplája 1500 és 5000 méteren

Kipyegon, aki 1500 méteren Budapesten harmadik világbajnoki címét szerezte meg, 5000 méteren is hazavihette az aranyat, amelyben idén korábban világcsúcsot állított fel, így ő lett az első nő, aki 1500 és 5000 méteren is világbajnoki címet szerzett ugyanazon a világbajnokságon.

Habár az olimpiai bajnok Sifan Hassan szép lassan utolérte, a kenyai a célvonalig kitartott, és pillanatnyi esélyt sem adott neki arra, hogy érme az ezüstnél szebben csillogjon.

Kipyegon 14:53.88-cal nyert, Hassan 14:54.11-es idővel második, Chebet pedig 14:54.33-as idővel bronzérmes lett.

Duplantis ismét aranyat és - majdnem - egy újabb világrekordot szállított

Duplantis újabb páratlan rúdugrógálát tartott, hogy megőrizze tavaly megszerzett világbajnoki címét. Szerette volna tovább javítani világrekordját: miután 6,05 méteres ugrással aranyérmet szerzett, három sikertelen kísérlete volt 6,23 méteren.

Az olimpiai bajnoknak nem igazán volt szüksége a látványos erődemonstrációra. Miután megugrotta az 5,55 métert, kihagyta az 5,75-öt és 5,85-re rakatta fel a rudat.

Mindössze két másik versenyző jutott át elsőre ezen a magasságon - a francia Thibaut Collet, akinek ez személyes legjobbja volt, és Kurtis Marschall, Ausztrália kétszeres Nemzetközösségi bajnoka.

Collet is higgadtan versenyzett, és 5,95 méterig vezetett is. A francia sajnos ezt már nem tudta megugrani, végül negyedik helyen végzett.

A címvédő és olimpiai bajnok könnyedén hozta a hat métert, ekkor még vele tartott Nilsen, Marschall - aki megdöntötte személyes legjobbját - és Obiena, a 2022-es világbajnoki bronzérmes is hozta az 5,95 métert.

Az ausztrál és az amerikai ugró számára ekkor ért véget a vb, ők ketten megosztoztak a bronzérmen. A Fülöp-szigeteki versenyző viszont második próbálkozásra átvitte a 6 métert, amivel saját ázsiai rekordját is beállította. 6,05 méteren azonban elbukott, Duplantis pedig simán hozta a győzelmet.

Miután Obiena kiesett 6,05 méteren, a svédnek nem volt miért izgulnia, megvédte vb-címét. A döntő végén ugyan egy centivel a jelenlegi rekord fölé rakatta a rudat, de új világcsúcs ezúttal nem született.

LePage lett a tízpróba királya

Pierce LePage, aki a tavalyi oregoni világbajnokságon ezüstérmet szerzett a világcsúcstartó francia Kevin Mayer mögött, rendkívül egyenletes teljesítményt nyújtva a dobogó tetejére állhatott.

A 27 éves kanadai a nap első versenyszáma, a 110 méteres gátfutás után átvette a vezetést, és ezt a végéig megtartotta. 4:39.88 perc alatt teljesítette az 1500 métert, amivel 8909 pontot szerzett, míg 33 éves csapattársa, az olimpiai bajnok Damian Warner 8804 ponttal a második helyen végzett.

A bronzérmet a grenadai Lindon Victor szerezte meg 8756-tal, a negyedik helyen az észt Karel Tilga végzett 8681-gyel, megelőzve a korábban élen álló német Leo Neugebauert, aki 8645-öt teljesített.

Neugebauer 4640 ponttal kezdte a zárónapot, LePage és Warner előtt.

Arop sokkolta Wanyonyit és megszerezte a férfi 800 méteres világbajnoki címet

A férfiak 800 méteres síkfutásában a kanadai Marco Arop nyerte meg a világbajnoki címet, akinek hirtelen felbukkanása a 19 éves kenyai U20-as világbajnok Emmanuel Wanyonyi előtt megváltoztatta a verseny menetét.

Wanyonyi nem tudta visszavenni a vezetést, így 1:44.53-as idővel ezüstérmes lett, a kanadai, aki tavaly Oregonban világbajnoki bronzérmet szerzett, pedig a dobogó legfelső fokára állhatott fel 1:44.24-es idővel. A brit Ben Pattison lett a bronzérmes.

Már Chase Ealey első dobása elég volt a súlylökő aranyéremhez

A női súlylökő világbajnok Chase Ealeyből Chase Early lett, mivel az első körben elért 20,34 méteres szezoncsúcsa elégnek bizonyult a sikeres címvédéshez.

A kanadai Sarah Mitton került hozzá a legközelebb 20,08 méteres ötödik körös eredményével, míg a tavalyi világbajnoki ezüstérmes kínai Gong Lijiao 19,69 méteres legjobbjával lett harmadik.

India 4x400 méteres váltója bejutott a döntőbe

India 4x400 méteres férfi váltója, amely Tokióban csak hajszál híján maradt le az olimpiai döntőről, de nemrég ezüstérmet szerzett az Ázsia-bajnokságon, a vasárnapi döntőbe jutás után örülhetett, miután 2:59.05-ös ázsiai rekordot futott, miközben az amerikai favorit váltó 2:58.47 alatt ért célba.

Nagy-Britannia szintén kvalifikálta magát, csakúgy, mint a második előfutam győztesei, Jamaica, Franciaország és Olaszország.

Femke Bol a nyitónapi 4x400 méteres vegyes váltóban elszenvedett bukásának minden emlékét elűzve, a holland 4x400 méteres női 4x400 méteres váltót vezetve a harmadik helyen jutott be a holnapi döntőbe Jamaica - amely 3:22.74 perces világcsúcsot futott - és Kanada mögött.

A második előfutamot Nagy-Britannia nyerte, egy hajszállal megelőzve az Egyesült Államokat - de utóbbiakat kizárták a Quanera Hayes és Alexis Holmes közötti elrontott váltás miatt.