News15 May 2023

Sifan Hassan, a legsokoldalúbb szuperhős

FacebookTwitterEmail

Sifan Hassan celebrates her London Marathon victory (© AFP / Getty Images)

A két évvel ezelőtt a tokiói olimpián három érmet nyerő Sifan Hassan áprilisban lefutotta élete első maratoniját. Az etióp születésű holland világsztárnak ráadásul rögtön sikerült megnyernie a London Maratont, méghozzá drámai körülmények között. A 30 éves versenyző csodálatos dolgokra lehet képes a budapesti világbajnokságon is.

Sifan Hassan 2013 óta versenyez holland színekben, azóta már az ő nevéhez fűződik az 1500, a 3000, az 5000, a 10 000 méter és a félmaratoni táv Európa-rekordja is. Két napon át volt világcsúcstartó 10 000 méteren is, de még mindig övé minden idők leggyorsabb mérföldje és 5 km-es utcai eredménye is. Sokoldalúsága alapján egyre többen hasonlítják őt a legendás Emil Zátopekhez, aki az 1952-es helsinki nyári olimpián az 5000 és a 10 000 méter mellett a maratonfutásban is aranyérmes lett.

Hassan edzője, Tim Rowberry szerint tanítványa jövőre Párizsban hasonló triplázást szeretne bemutatni. Az egyelőre nagy kérdés, hogy Budapestre milyen célokkal érkezik. „A jövőben is akarok maratonit futni, de szeretem a pályaversenyeket is, ez nem változott – nyilatkozott a londoni maratoni megnyerése után Hassan. – Olyan ember vagyok, aki mindent akar egyszerre és mindenhol ott akar lenni.”

Ezt jól bizonyítja, hogy még fiatalként elhatározta, szeretne lefutni egy félmaratonit úgy, hogy nem készül rá külön. Ez annyira jól sikerült neki Eindhovenben, hogy 77:10 perces idővel meg is nyerte azt.

Ekkor már Hollandiában élt, ahová 2008-ban menekültként érkezett meg Etiópiából 15 esztendős korában. Eleinte ápolónőnek tanult, és közben kezdett el futni. Az áttörést a 2013-as szezon hozta meg neki, amikor a nagy múltú ostravai Golden Spike egynaposon győzelemmel zárta az 1500 métert. Remek hajrával rendelkezik, ez nem véletlen, hiszen pályafutása elején 800-on is futott. A holland állampolgárságot is 2013-ban kapta meg, de már túl későn ahhoz, hogy a moszkvai vb-n rajthoz állhasson. Ott volt viszont a mezei futó Eb-n az év végén, ahol az U23-as kategóriában az övé lett az aranyérem.

Nem kellett sokat várnia, és 2014-ben jött az első holland csúcs is, Birminghamben 4:05.34-et futott fedett pályán 1500-on. Az első nagy világeseménye a pekingi vb volt, ahol 1500-on rögtön bronzéremmel mutatkozott be az elitben, és 800-on is csupán 15 századmásodperccel maradt le a fináléról. Ugyan a holland atléta-válogatott jelenlegi sikereit figyelve elképzelhetetlennek tűnik, hogy Hassan csupán a második holland nő volt, aki dobogóra állhat egy világbajnokságon, ez mégis igaz volt.

Rióban ugyan az előfutamok során legyőzte Faith Kipyegont, de kenyai riválisa a döntőben visszavágott neki, Hassan pedig nem zárhatta elégedetten élete első olimpiáját: 5. lett 1500-on. Hamar választ talált arra a kérdésre, hogy a hiányzó nüanszokat milyen módon tudná magáévá tenni.

Az ötkarikás játékok után Alberto Salazarral kezdett el dolgozni a Nike Oregon Project keretein belül. Oregon állam 2016 elején már szerencsét hozott neki – Portlandben fedett pályán megszerezte első vb-címét –, és a neves szakemberrel közös munkájának is meglett az eredménye. 2019-ben Salazart ugyan eltiltották, de Hassan ismét szintet lépett: Dohában rendhagyó módon 1500-on és 10 000 méteren lett világbajnok.

Különleges duplázása után nem volt meglepő, hogy a tokiói olimpián bevállalta a triplázást, és nem sokon múlott, hogy sikerrel is jár. Nem sokkal azután, hogy úgy lett futamgyőztes az 1500 méter első körében, hogy az első körben elesett, 5000 méteren megnyerte első olimpiai aranyérmét, méghozzá szédületes hajrát bemutatva. Az 1500 fináléjában már a táv legelején az élre állt és őrült tempót diktálva megpróbálta leszakítani régi riválisát, Kipyegont. Azonban nem bírt sem vele, sem az ezüstérmes Laura Muirral, így harmadik lett. A 10 000 méter döntőjében a világcsúcsot tőle elvevő Letesenbet Gidey az utolsó körig uralta a versenyt, majd jött Hassan, aki elképesztő hajrával megnyerte a futamot. Három érmet nyert a japán fővárosban, amivel történelmet írt.

A 2022-es szezonban picit háttérbe szorult: alig indult versenyen, és nem tudott felállni a dobogóra az oregoni vb-n sem. Aztán jött a 2023-as London Maraton, ahol pár héttel ezelőtt minden idők egyik legemlékezetesebb fordítását mutatta be a klasszikus távon. Élete első maratoniján 19 km-nél egy apró sérülés miatt megállni kényszerült, majd a viadal második felében mindenkit lehagyott és 2:18:33-as új holland csúccsal megnyerte a versenyt. Hassan olyan riválisokat hajrázott le, mint amilyen a szám olimpiai bajnoka, Peres Jepchirchir vagy a címvédő Yalemzerf Yehualaw.

Londonban látott teljesítménye alapján Sifan Hassan lehet a budapesti világbajnokság egyik legsikeresebb atlétája. Könnyen lehet, hogy már augusztus 19-én, szombaton jelenése lesz a Nemzeti Atlétikai Központban, ugyanis a vb első estéjén rendezik meg a női 10 000 méter döntőjét. Az 5000 méter első köre augusztus 23-án, délelőtt lesz, majd augusztus 26-án, este következik a finálé. Ha az 1500 métert is bevállalja akkor az 1. nap délelőttje után a 2. nap estéjén és a 4. nap estéjén is figyelhetjük majd.

Bárhogyan is dönt, egy biztos: nem fogunk unatkozni augusztus 19. és 27. között.