News14 Oct 2022

Bemutatták az Év női és férfi atlétája díj jelöltjeit

FacebookTwitterEmail

Women's and Men’s World Athlete of the Year 2022 Nominees

Szerdán és csütörtökön a nemzetközi szövetség kihirdette azt a tíz-tíz sportolót, akiből idén kikerül a 2022-es Év atlétája díj női és férfi győztese.

A tíz jelölt névsorát egy nemzetközi szakértőkből álló csoport határozta meg. Ez a tízes lista az október 31-én záruló szavazás után ötre szűkül, majd végül egyvalaki viheti majd haza a rangos elismerést.

A szavazás eredménye három részből adódik össze, melynek részeként a sportág kedvelői is tudnak voksolni a szerintük a díjra méltó személyre. Ezt a World Athletics közösségi média felületein egy-egy lájkkal tehetik majd meg, amit kedvencük fotójára kell leadni.

Az Év női atlétája díj 2022, a jelöltek (ABC-sorrendben):

Women's World Athlete of the Year nominees

Tobi Amusan (nigériai): A 100 méteres gátfutás újdonsült világbajnoka és világcsúcstartója, aki a Gyémánt Liga mellett a Brit Nemzetközösségi Játékokat és az Afrika-bajnokságot is megnyerte.

Chase Ealey (amerikai): Világbajnoki cím súlylökésben szabadtéren, fedett pályán vb-ezüstérem, Gyémánt Liga-győztes, az idei legnagyobb dobás birtokosa (20,51 m).

Shelly-Ann Fraser-Pryce (jamaicai): Ötödik világbajnoki aranyérmét nyerte 100 méteren, a Gyémánt Ligában sem talált legyőzőre. Hétszer futott 10.70 másodpercen belül – ebből egyszer a Gyulai István Memorialon –, valamint 10.62-vel övé az idei leggyorsabb futás.

Kimberly García (perui): Peru első és második vb-érmét szerezve megnyerte a 20 és a 35 kilométeres gyaloglás világbajnoki címét is.

Shericka Jackson (jamaicai): Minden idők második leggyorsabb 200 méteres eredményével, 21.45 másodperccel lett világbajnok, majd a Gyémánt Ligát is megnyerte. A kettő között Székesfehérváron a Memorialon is első lett a félkörös távon.

Faith Kipyegon (kenyai): Az 1500 méter világbajnoka és Gyémánt Liga-győztese, aki alig három tizedre volt a világcsúcstól idén (3:50.37).

Yaroslava Mahuchikh (ukrán): Aranyérmes lett a fedett pályás vb-n és ezüstérmes a szabadtéri vb-n magasugrásban. Münchenben Európa-bajnoki címet ünnepelhetett. 2,05 métert ugrott szabadtéren.

Sydney McLaughlin (amerikai): Világbajnoki cím 400 méteres gátfutásban és a 4x400 méteres amerikai váltó tagjaként. Előbbi számnak a világcsúcsát előbb 51.41-re, majd 50.68-ra javította. Idei utolsó futásán a Gyulai István Memorialon 51.68-cal a valaha volt leggyorsabb Európában futott 400 m gátat teljesítette.

Shaunae Miller-Uibo (bahamai): A szabadtéri és a fedett pályás világbajnokságot is megnyerte 400 méteres síkfutásban, és az észak- és közép-amerikai bajnokságon sem talált legyőzőre.

Yulimar Rojas (venezuelai): Immáron 15,74 méterrel tartja a hármasugrás világrekordját, amiben a fedett pályás és a szabadtéri világbajnokságot is megnyerte. Gyémánt Liga-győztes.

Az Év férfi atlétája díj 2022, a jelöltek (ABC-sorrendben):

Men's World Athlete of the Year nominees

Kristjan Ceh (szlovén): A diszkoszvetés újdonsült világbajnoka és Európa-bajnoki ezüstérmese, Gyémánt Liga-győztes, 71,27 méterrel szlovén csúcstartó

Alison dos Santos (brazil): Világbajnoki cím és Gyémánt Liga-győzelem 400 méteres gátfutásban, 46.29 másodperces dél-amerikai csúcsa a világ idei leggyorsabb futása is egyben

Armand Duplantis (svéd): Megnyerte a fedett pályás és a szabadtéri világbajnokságot, illetve az Európa-bajnokságot is, miközben saját világrekordját 6,21 méterre tornázta fel rúdugrásban.

Soufiane El Bakkali (marokkói): A 3000 méteres akadályfutás világbajnoka és Gyémánt Liga-győztese, aki 2022-ben veretlen maradt. 7:58.28-cal övé a legjobb eredmény is a szezonban.

Grant Holloway (amerikai): Fedett pályán a 60 m gát, szabadtéren a 110 m gát világbajnoki címét is elhódította idén, ráadásul a Gyémánt Liga-trófea is az övé lett.

Jakob Ingebrigtsen (norvég): Világbajnoki aranyérem 5000 méteren, ezüstérem 1500-on. A 2018-as berlini Európa-bajnokság után Münchenben ismét megcsinálta az 1500-5000 méteres duplát. 1500-on 3:29.02-es idővel lett Gyémánt Liga-győztes.

Eliud Kipchoge (kenyai): Mindkét idei maratoniját megnyerte, ráadásul Tokióban versenycsúccsal, Berlinben 2:01:09-es új világrekorddal tette ezt.

Noah Lyles (amerikai): Vb-arany és Gyémánt Liga-trófea 200 méteren, amiben minden idők harmadik leggyorsabb futójává vált 19.31 másodperces űridejével.

Anderson Peters (grenadai): Megnyerte a gerelyhajítást a világbajnokságon, majd a Nemzetközösségi Játékokon ezüstérmes lett. 93,07 méteres egyéni csúcsával ötödik helyre ugrott fel az örökranglistán.

Pedro Pichardo (portugál): Szabadtéren a világbajnokságot és az Európa-bajnokságot is megnyerte hármasugrásban, fedett pályán ezüstérmes lett a belgrádi vb-n. 17,95 méteres ugrásával övé lett a világ idei legnagyobb ugrása.