Series03 Feb 2022

Мајер се враћа у Београд у потрази за четвртом великом титулом у дворани

FacebookTwitterEmail

French combined eventer Kevin Mayer (© Getty Images)

Кевин Мајер ужива у прилици да се врати у српску престоницу на Светско атлетско првенство у дворани Београд 22 .

За француског вишебојца, Штарк арена је пре пет година била прекретница у каријери. Мајерова победа у седмобоју на Европском првенству у дворани 2017. била је његова прва сениорска међународна титула и, последично, покренула је низ даљих успеха. Те године је освојио светску титулу у десетобоју, затим је освојио светску титулу у дворани 2018. и оборио светски рекорд у десетобоју шест месеци касније. Потом је повратио своју европску титулу у дворани почетком 2021.

„Било је тако емотивно“, рекао је Мајер о својој победи у Београду пре пет година, када је оборио европски рекорд у седмобоју у дворани са 6479. „Резултат је резултат, али медаља је значила више. Никада нисам освојио златну медаљу као сениор; титуле сам освајао само као јуниор. Прошло је шест година а да нисам чуо своју националну химну, тако да сам био веома поносан што сам је поново чуо и усрећио народ моје земље.

Упркос тим  великим титулама и рекордима, последњих пет година није било једноставно за Мајера, који ће следеће недеље напунити 30 година.

Изгубио је већ у првом кругу Европског првенства 2018, док је био у врхунској форми, након што је забележио три грешке у десетобоју у скоку у даљ. А 2019. године, док се борио са повредом, био је приморан да се повуче из десетобоја на Светском првенству у Дохи када је бол постао превелик.

Каже се да је одлика правог шампиона то како се враћају после разочарања – и ту се Мајер истиче. Искористио је својu незавршену трку на Европском првенству као мотивацију у Таленсу шест недеља касније и на крају оборио светски рекорд са 9126 поена. А мање од годину дана након борбе са повредом у Дохи, освојио је сребрну медаљу на Олимпијским играма у Токију – први пут је тако завршио на постољу за медаље на првенствима на отвореном од освајања титуле светског првака 2017.

Мајер је освојио претходна три велика првенства у дворани на којима је учествовао и жели да одржи тај низ у Београду ове године.

Сезону је отворио крајем јануара скромним такмичењем у скоку у даљ, а затим се недељу дана касније такмичио у одабраним дисциплинама у седмобоју у Обијеру. Првог дана постигао је 6,92 на 60 метара, само 0,07 мање од свог ПБ, и бацио 15,58 метара у бацању кугле. Пратио га је брзим трчањем од 7,73 у трци на 60 метара с препонама, само 0,05 далеко од свог најбољег у животу, и прескочио 5,13 метара.

Био је задовољан својим наступима и сада се радује што ће завршити цео седмобој у Београду.

„Једва чекам да стигнем у Београд и да се такмичим на Светском првенству у дворани“, рекао је он. „Осећао сам велику фрустрацију и притисак прошле године током последњег Европског првенства у дворани. Надам се да ћу се ове године забавити у Београдској арени, које се радо сећам, и да ћу све што сам радио искористити у тренинзима и припремама.

То ће бити једна од две главне мете за Мајера ове године, а друга је Светско атлетско првенство у Орегону22, где очекује да ће се суочити са олимпијским шампионом Дамијаном Ворнером из Канаде и светским шампионом Никласом Каулом из Немачке.

И док Мајер нема никакву посебну слабост у дисциплинама 10 десетобоја – славно је сакупио исти број поена сваког дана свог светског рекорда у 2018 – он сматра да је скок у даљ једна дисциплина у којој може да добије неколико додатних бодова ове године.

„Мој циљ ове године је да могу да дам све од себе на великим такмичењима, без повреда и физичких тегоба“, каже он. „И да уживам у сваком такмичењу – било да се ради о појединачној дисциплини или десетобоју.

„Тренутно много радим на скоку у даљ“, додаје он. „Недавно смо направили неке велике техничке промене, али тренутно их не користим у потпуности на такмичењима.

Скок у даљ ће без сумње бити кључни догађај на великим такмичењима у комбинованим дисциплинама ове године. Ворнер, олимпијски шампион, прошле године је поставио најбољи светски резултат у десетобоју и канадски рекорд од 8,28 метара на путу до победе у Гетзису. Затим је прескочио 8,24 м у десетобоју у Токију – резултат који је био удаљенији од скока којим је освојио бронзану медаљу у појединачној дисциплини.

Надолазећи швајцарски десетобојац Симон Ехамер је у међувремену постигао најбољи светски резултат у седмобоју у дворани на 8,26 метара на истом такмичењу у Обијеру где је Мајер учествовао. Али и Ехамер и Мајер су прошлих година имали проблеме са скоком у даљ у великим десетобојима, тако да би то могло да буде значајно на такмичењима  у Београду и у Орегону ове године.

Мајер, међутим, зна да сада има године искуства на које може да се ослони, што ће му добро послужити на великим догађајима. И, што је још важније, нашао је оно што сматра важнијим од медаља и рекорда.

„После више од 13 година тренинга на високом нивоу и такмичења у десетобоју, уверен сам да је најважнија ствар у спортској каријери задовољство“, каже он. „Задовољство које осећамо док тренирамо је оно што нас чини бољим и оно што нас тера да тежимо ка побољшању. И управо побољшање нам помаже да постигнемо сјајне резултате.

„Да нисам осећао задовољство током сваког тренинга, не бих оборио светски рекорд“, додаје он. „Задовољство и страст представљају основу за успех.”