Series17 Dec 2021

Краузер се нада освајању прве титуле светског првака у Београду

FacebookTwitterEmail

Ryan Crouser

Рајан Краузер би могао да буде тренутно најдоминантнији спортиста на свету, али америчка суперзвезда у бацању кугле још увек има упадљиве празнине у својој колекцији медаља.

Уз све своје рекордне резултате и конзистентност резултата преко 22 метра, и упркос томе што има две олимпијске златне медаље, Краузер тек треба да освоји светску титулу – у дворани или на отвореном.

За седам месеци, он ће се вратити на Јуџин Хејворд Филд, место где је постигао светски рекорд 2021. године, и покушати да освоји своју прву светску титулу на отвореном. Али његов непосреднији циљ је освајање злата на Светском атлетском првенству у дворани Београд 22 .

Из разних разлога, Краузер још није имао прилику да се такмичи на Светском првенству у дворани. Још 2014. године, са само 21 годином, Краузер је почео да ствара име као студентски спортиста – и, наравно, универзитетске обавезе су га спречиле да се такмичи на Светском првенству у дворани у Сопоту те године.

Ако премотамо филм две године унапред, и Краузерова матична држава Орегон била је домаћин Светског првенства у дворани са догађајем у главном граду Портланду. Али, упркос томе што је у фебруару те године постигао водећи светски резултат у дворани од 21,73 метра, он је и даље био на колеџу и стога није могао да се такмичи у Портланду.

Краузер се надао да ће коначно дебитовати на Светском првенству у дворани 2018. године, али је на почетку нове године задобио повреду руке, што га је искључило из сезоне у дворани. А 2020. освојио је титулу у дворани САД на 22,60 м, замало промашивши светски рекорд у дворани, али је тада започела пандемија коронавируса, што је изнудило одлагање Светског првенства у дворани у Нанђингу.

После свих тих неуспеха, Краузер је одлучан да се такмичи у Београду на Светском првенству у дворани 2022. од 18. до 20. марта следеће године.

„Волим  атлетику у затвореном простору јер је то контролисано окружење, тако да знате да ће време бити добро!“ он каже. „Учешће на светском првенству у затвореном ми није успело последњих година, али  надам се да ћу  у томе коначно успети. Надам се да ћу стићи до првенства у дворани пре него што се моја каријера заврши.”

Иако се још увек није такмичио на Светском првенству у дворани, Краузер зна како је такмичити се у Београду. Тамо се надметао на једнократном градском такмичењу бацања кугле у септембру 2020. Победио је са 22,59 м, разбивши српски рекорд у свим категоријама, скоро два метра испред светског шампиона Џоа Ковача. Нико раније није бацио више од 22 метра на српској земљи, али Краузер је то учинио – и то лагано – са свих пет својих важећих резултата.

То свакако наговештава успешан повратак у српску престоницу. Ако актуелна форма и пандемија дозволе Краузеру да стигне у Београд следећег марта, он би био један од највећих фаворита за златну медаљу.

Овај 29-годишњак је непоражен две пуне сезоне. Поврх тога, он је  пребацио линију од 22 метра 163 пута – више од трећине свих бацања на 22 метра у историји.

Упркос његовој доминацији, у спорту не постоји таква ствар као што је гаранција, и свестан је да не може ништа да узме здраво за готово кад год се такмичи против својих конкурената. На Светском првенству 2019. у Дохи, на пример, Краузер је бацио 22,90 м – лични рекорд у то време и једно од најдаљих бацања у историји – али у невероватном такмичењу то је било довољно само за сребрну медаљу. Ковач је освојио злато са 22,91 м, док је Новозеланђанин Том Волш изједначио са Краузеровом бацањем и освојио бронзану медаљу на основу претходног најбољег бацања.

То такмичење у Дохи било је одраз сталног побољшања стандарда у дисциплини последњих година. Више мушкараца баца преко 22 и 21 метар него икада раније, а догађајем не доминирају само једна или две нације. У овогодишњем олимпијском финалу, на пример, учествовали су спортисти из девет различитих земаља, са пет од шест континената.

Армин Синанчевић је био један од тих олимпијских финалиста и завршио је седми у Токију, поставивши српски рекорд од 21,88 метара раније ове године. Са домаћом публиком иза себе, Синанчевић би могао да буде један од највећих ривала Краузера у Београду следеће године.

Краузер поздравља конкурентност догађаја, међутим, јер зна да му помаже да остане на ногама.

„Момци који се такмиче су веома посвећени и изузетно су талентовани“, рекао је он. „Они ме гурају да будем бољи, а има много момака за које – ако не радим вредно – знам да ће ме претећи. Борба је да будете број 1 на такмичењу.

„Имао сам среће што сам ове године остао близу врха, али знам да морам да радим онолико колико и раније да бих наставио да покушавам да будем најбољи и да освојим још титула.”

ПРОЧИТАЈТЕ: Невероватна доминација Рајана Краузера у бацању кугле

Да ли се Кроусерова достигнућа најбоље мере медаљама или метрима?

Подигнута тежина

Откако је освојио своју прву олимпијску титулу 2016. године, Краузер је био хваљен као могући кандидат за обарање дугогодишњег светског рекорда у бацању кугле. Након што  се томе приближио 2019. и 2020., то се коначно догодило 2021. - у затвореном и напољу.

Светски рекорд у дворани дошао је са његовим првим бацањем на његовом првом овогодишњем такмичењу у дворани када је Краузер  бацио куглу 22,82 м у Фајетвилу.

Подстакнут успехом у дворани, пренео је ту форму у сезону на отвореном и отишао још даље, бацивши 23,37 м и ти,е победио на Олимпијским тркама у САД.

Обарајући те рекорде, каже, осећао се као да је подигнута велика тежина.

„Било је  пуно напорног рада и посвећености, али осећам да је највећа ствар за постизање светског рекорда била да се склоним себи са пута и дозволим да се то деси“, рекао је он. „Највише сам се мучио када знам да то могу и покушавам да натерам себе да то урадим.

„Осећао сам се заиста самопоуздано у САД, али то (светски рекорд) нисам очекивао. У тренуцима када сам очекивао да ћу бацити преко 23 или чак светски рекорд, мало ми је недостајало, јер се мало стиснем и покушавам да то форсирам. На такмичењу у САД сам осећао сда сам остао смирен и опуштен и да сам остварио све по плану.

„То је био кључ за мене: не покушавати да то форсирам, већ само да дозволим да се то догоди.

У складу са тиме, ако Кроузер има циљ да попуни те празнине на свом постољу за медаље ове године, он зна шта треба да уради; само да пусти да се то деси.